2018 rok


ZAJĘCIA DARMOWE
ZAJĘCIA DARMOWE
21.12.2018

17.12.2018 r.
17.12.2018 r.
19.12.2018

Radio Lublin

Opowieści wigilijne w radio Lublin.
O zwyczajach adwentowych i bożonarodzeniowych opowiadały członkinie zespołu „Jarzębina” oraz dziecięcy zespół „Wisienki”. Oba zespoły pod kierownictwem Ireny Krawiec gościły 7 grudnia 2018 roku w Ośrodku Kultury w Kocudzy Drugiej - redaktor Bogumiłę Nowicką. Słuchacze usłyszeli jak to u nas w Kocudzy ponad pół wieku przygotowywano się w okresie adwentowym i do wigilii. Cieszy nas, że są przekazywane tradycje z pokolenia na pokolenie. Dowodem tego jest, iż dziewczynki z zespołu „Wisienki” bardzo ciekawe opowiadały o swoich przygotowaniach do świąt, jak wykonują ozdoby choinkowe, jak włączają się do różnego rodzaju zajęć przed świątecznych i jak pomagają mamie przy wypiekach. Podsumowaniem była zaśpiewana kolęda życząca w gwarze ,,kocudzkiej”. Pani Janina z nostalgią wspominała przygotowania swoich braci do Herodów: - U nas w domu w okresie Adwentu spotykały się grupy młodzieży, które uczyły się tekstów oraz melodii kolęd i pastorałek, by w czasie świątecznym móc kolędować z grupą po swojej wsi i okolicznych wioskach. Uzbierane pieniądze przeznaczali na ufundowanie kapliczki czy chorągwi do kościoła. Natomiast kobiety zajmowały się porządkowaniem domów oraz ich dekorowaniem. Wieczorami w wybranej chałupie kobiety przędły len, darły pierze, a przede wszystkim dużo się modlono (gorzkie żale, droga krzyżowa), gdyż mieli daleko do kościoła.
Oprócz nagrań radiowych w naszej placówce kulturalnej, odbyły się również 2 audycje w Radio Lublin (styczeń – 2019), gdzie członkinie zespołu ,,Jarzębina” wraz z Kamilą Strykowską - dyrektor GBPiOK opowiedziały o dawnych zwyczajach i przepowiedniach bożonarodzeniowych. Na zakończenie zaprezentowano kolędy z pierwszej płyty zespołu pt. ,,Od Kocudzy do Betlejem”.
Przeciwwagą dla zanikających tradycji i obyczajów są różnego rodzaju inicjatywy podejmowane przez zespół ,,Jarzębina”, który prowadzi warsztaty śpiewu, pieśni archaicznych, kolęd i pastorałek. Staram się łączyć oba zespoły ze sobą do różnych przedsięwzięć, ażeby w młodych umysłach zaszczepić chęć słuchania i zapamiętywania o pięknych i bogatych tradycjach (jakże już ulotnych), i żeby później one opowiadały swoim dzieciom jak to dawniej bywało.

21.12.2018

,,Źródło" - nr 13

Kwartalnik Gminnej Gazety ,,Źródło" nr. 13 rozdysponowano na terenie Gminy Dzwola w dniu 21.12.2018 r.

13 grudnia 2018
13 grudnia 2018
14.12.2018

,,Pośnik Kocudzki

13 grudnia br. w Domu Ludowym w Kocudzy Drugiej odbył się XXVII ,,Pośnik Kocudzki”. Organizatorem imprezy był Wójt Gminy Dzwola, Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzwoli oraz Gminna Bibliotek Publiczna i Ośrodek Kultury. W ,,Pośniku” uczestniczyły przede wszystkim osoby starsze i samotne, a także mieszkańcy Gminy Dzwola, przedstawiciele duchowieństwa, władz samorządu i jednostek organizacyjnych Gminy. Obecnych powitali: p. Wiesław Dyjach - Wójt Gminy Dzwola wraz z Dyrektor GBPiOK p. Kamilą Strykowską, którzy przed rozpoczęciem uroczystej wieczerzy wigilijnej złożyli wszystkim życzenia, aby zbliżające się święta Bożego Narodzenia były niezapomnianym czasem spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień w ciepłym blasku przyjaźni i szczerej miłości. ,,Pośnik Kocudzki” uświetniły w pierwszej kolejności jasełka przygotowane przez dzieci z klasy czwartej i piątej Zespołu Szkół w Kocudzy w reżyserii Pani Anny Cieliszak oraz Pani Marii Kulaszy.
W nastrój wieczerzy wigilijnej wprowadził wszystkich ks. Jan Kardaś - Proboszcz parafii pw. Św. Józefa Robotnika w Kocudzy, który odczytał fragment Ewangelii oraz złożył życzenia szczerej radości, głębokiego spokoju i twórczego zapału w dzieleniu się dobrem oraz obfitych darów płynących z betlejemskiego żłóbka. Następnie uczestnicy spotkania połamali się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia. Wigilii towarzyszyła wspaniała i pełna naturalnej spontaniczności atmosfera. Wysoka frekwencja sprawiła, że na kilka dni przed Bożym Narodzeniem można było poczuć radość, życzliwość oraz spokój najpiękniejszych polskich Świąt. Po zakończeniu wieczerzy wystąpiła Spoko Orkiestra pod batutą Aleksandra Krzosa, która zeprezentowała szeroki repertuar kolęd. W tym roku kolędował również zespół Jarzębina wraz z dziecięcym zespołem Wisienki, przy akompaniamencie żywej muzyki. Wszyscy uczestnicy ,,Pośniku” mogli dzięki temu wysłuchać pięknych i nigdzie niepublikowanych kolęd i pastorałek w nowych aranżacjach. Wystąpili także p. Józef Piecyk, który umilił nam czas wygranymi na harmonijce ustnej kolędami oraz Pani Janina Oleszek z Kocudzy, która zarecytowała piękny tematyczny wiersz z przesłaniem świątecznym dla wszystkich. Serdecznie dziękujemy za współorganizację i pomoc w przygotowaniach Panu Wójtowi, pracownikom OPS oraz pracownikom Urzędu Gminy. Dziękujemy także wolontariuszom ze szkoły w Krzemieniu za przygotowanie słodkich upominków w ramach akcji „Razem na Święta”, której pomysłodawcą był p. Wiesław Kiszka - Dyrektor Zespołu Szkół w Krzemieniu wraz z koordynatorami projektu: panią Bożeną Nosal, Agnieszką i Tomaszem Dudzic oraz Małgorzatą Kędrak. Dalsze podziękowania należą się Ochotniczej Straży Pożarnej i Kołu Gospodyń z Kocudzy, p. Joli Spustek, która przygotowała pyszności na stół, dzieciom uczestniczącym w jasełkach, ,,Spoko Orkiestrze” oraz zespołom: Jarzębina i Wisienki za oprawę muzyczną. Pragniemy również podziękować wszystkim pracownikom GBPiOK za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu świątecznych dekoracji, a także Pani Kamili Strykowskiej dyr. GBPiOK za przeprowadzenie imprezy.

7 grudnia 2018 r.
7 grudnia 2018 r.
08.12.2018

Mikołajki 2018

Świąteczna aura zbliża się do nas wielkimi krokami. Co prawda śniegu jeszcze nie widać, lecz nie przeszkadza to w żaden sposób kultywowaniu przedświątecznej tradycji związanej z Mikołajkami. 7 grudnia 2018 roku w GBPiOK obchodziliśmy razem z Wisienkami mikołajkowy dzień wzajemnego obdarzania się wdzięcznymi upominkami. Oczywiście nie zabrakło brodatego po sam pas Mikołaja z pełnym worem świątecznych prezentów. Mikołaj, jak się okazało był bardzo wymagający, gdyż na każdy z otrzymanych podarunków trzeba było sobie w jakiś sposób zasłużyć np. poprzez śpiew, modlitwę, czy świąteczny wierszyk – z czym oczywiście nasze kochane Wisienki nie miały najmniejszego problemu. Mikołaj był bardzo hojny, prezentami obdarzył również pracowników GBPiOK, którzy ku własnemu zdziwieniu także musieli się wykazać pomysłowością w zaliczeniu mikołajkowego zadania. Towarzyszyło nam mnóstwo radości i wzajemnej życzliwości - niestety jednak wszystko, co dobre szybko się kończy. Tak też i Mikołaj musiał nas szybko opuścić, by jechać do innych dzieci z pozostałymi prezentami. Wisienki pożegnały Mikołaja piosenką - zrobiliśmy sobie także wspólne pamiątkowe zdjęcie, które mamy wam okazję zaprezentować.

08.12.2018

Koncert charytatywny w Zamościu

Niezwykły koncert charytatywny odbył się 6 grudnia br. w Klubie Batalionowym w Zamościu. Dochód w całości został przeznaczony na pokój dla 14-letniego Adriana Kielara z Łabuń-Reformy. Adrian, który niedawno przeszedł pomyślnie przeszczep szpiku kostnego, by móc dojść do pełni sił potrzebuje odpowiednich warunków do życia– m.in. własnego, w miarę sterylnego pokoju z łazienką. Aby spełnić marzenie Adriana o własnym kąciku na poddaszu małego domku, specjalnie na tą rzecz został utworzony Komitet Społeczny o nazwie: „Zróbmy pokój dla Adriana” Wśród wielu wykonawców wystąpił zespół „Jarzębina”, który nie po raz pierwszy włącza się w tego typu akcje. Razem z ,,Jarzębiną” w akcji charytatywnej wzięły udział dziewczynki z dziecięcego zespołu „Wisienki” pod kierownictwem Ireny Krawiec. Wystąpił także zespół „Vox”, Witold Paszt, Dariusz Tokarzewski, Mariusz Matera oraz Adrian Makara - zwycięzca siódmej edycji „Mam talent”. Do akcji włączyła się także bardzo duża rzesza dobrych ludzi, którzy ofiarowali swoją pomoc materialną i rzeczową. Był też Święty Mikołaj z żywym reniferem „Rudolfem” oraz wolontariusze, z pośród których najmłodsza miała 6 lat. Zespół „Jarzębina” przeznaczył do licytacji 5 płyt „Oj dolo, moja dolo”, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Licytacja płyt była ostra – dochodziła nawet do 300 złotych za jedną płytę. Cieszymy się bardzo, że mogłyśmy dołożyć małą cegiełkę na wyposażenie pokoiku dla Adriana. Trzeba zawsze pamiętać, że dziś ty pomagasz, a jutro ty możesz potrzebować takiej pomocy od innych - wtedy dobro powraca do ciebie ze zdwojoną siłą. Koncert zakończył się licznymi podziękowaniami i fajerwerkami na cześć bohatera wieczoru. Podczas licytacji udało się zebrać 5200 zł oraz 1466 zł i 80 gr. przychodu z ,,cegiełek” - co daje nam łączną kwotę w wysokości 6666 zł i 80 gr. Zachęcamy ludzi dobrej woli do włączenia się w ten szczytny cel, aby pomóc Adrianowi spełnić marzenia! Akcję można wesprzeć poprzez wpłacanie dowolnej kwoty pieniężnej na konto: 28203000451110000002778360 – z dopiskiem „Dla Adriana”.

28 listopada 2018
28 listopada 2018
01.12.2018

,,Andrzejki" dla dzieci - 2018

,,Andrzejki" dedykowane dzieciom odbyły się 28 listopada 2018 roku w świetlicy Biblioteki w Kocudzy Trzeciej. Impreza cieszyła się bardzo dużą frekwencją zgromadzonych osób. Oprócz uczniów szkoły podstawowej pojawili się także mali przedstawiciele wieku przedszkolnego, z czego jesteśmy ogromnie zadowoleni. W prowadzeniu imprezy uzupełniały się wzajemnie p. Irena Krawiec – Instruktor GBPiOK oraz p. Janina Dycha – pracownik Biblioteki. Obsługę techniczną (oświetlenie i nagłośnienie) zapewnił p. Sławomir Kaproń – pracownik GBPiOK. Oprócz zabawy tanecznej odbyło się także lanie wosku, wróżby, różne gry i zabawy ruchowe oraz wspólny śpiew. Nie zabrakło również andrzejkowych opowieści o zwyczajach i tradycjach z dawnych lat, które opowiedziały nam członkinie zespołu ludowego ,,Jarzębina" za co serdecznie dziękujemy. GBPiOK jako organizator imprezy zapewnił opiekę nad dziećmi oraz poczęstunek i herbatę. Dziękujemy wszystkim za liczną obecność i czynny udział w zabawie. Dziękujemy również pracownikom GBPiOK: p. Mariannie Denis, p. Pawłowi Blacha oraz p. Jadwidze Góra za pomoc w obsłudze imprezy.

24 listopada 2018
24 listopada 2018
26.11.2018

Biesiada z Folklorem

Po kilkuletniej przerwie została wznowiona kolejna edycja ,,Biesiady z Folklorem". Jest to impreza o charakterze otwartym, która została zainicjowana przed laty przez p. Irenę Krawiec – Instruktor GBPiOK. Każdy, kto lubi się dobrze zabawić w miłej i rodzinnej atmosferze z pewnością znajdzie tu miejsce dla siebie. Adekwatnie do nazwy tytułowej promowany jest tutaj głównie folklor i muzyka biesiadna, która jak się okazuje, podczas zabawy tanecznej doskonale potrafi współgrać z sąsiadującymi sobie rytmami ,,Disco-Polo”. Taki układ stanowi kwintesencję muzyki tanecznej w naszym regionie - zarówno wśród dorosłych, jak również i młodzieży. Należy przy tym nadmienić, iż jednym z naszych głównych założeń jest zachowanie wielopokoleniowości wśród mieszkańców naszej gminy, dlatego też podczas organizowanych imprez staramy się zachęcać młode pokolenie do wspólnej integracji ze starszymi osobami - nie możemy pozwolić na to, by nasze dawne tradycje związane m.in. ze wspólną zabawą i tańcem odeszły w niepamięć lub przepadły bezpowrotnie. Wracając natomiast do naszego tytułowego wydarzenia nie da się ukryć, iż cieszyło się ono ogromnym powodzeniem. Frekwencja zgromadzonych osób przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Obecni byli nie tylko mieszkańcy naszej Gminy, ale również goście z powiatów sąsiadujących. Cieszymy się niezmiernie z tego faktu ponieważ z pewnością była to dla nas doskonała okazja do wspólnej integracji. ,,Biesiada z Folklorem” odbyła się 24 listopada bieżącego roku. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała Dyrektor GBPiOK p. Kamila Strykowska; prowadziła ją natomiast pomysłodawczyni cyklicznego projektu p. Irena Krawiec. Jak to przy tradycyjnej potańcówce, nie mogło obyć się bez słynnego ,,Walca Czekoladowego”, który jak niegdyś, za dawnych lat - tak i teraz cieszył się bardzo dużym powodzeniem. Nie mniejszą atrakcją był występ Orkiestry Dętej pod przewodnictwem Kapelmistrza p. Aleksandra Krzosa – Instruktora aktualnie prowadzącego zajęcia dla ,,Spoko Orkiestry” w GBPiOK. Na zew muzyki nie pozostały głuche goszczone przez nas Stowarzyszenia, które przedstawiły własne, przygotowane przez siebie utwory w formie acapella. W ramach 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski odśpiewaliśmy także wspólnie ze wszystkimi uczestnikami ,,Biesiady” kilka znanych pieśni patriotycznych. Akompaniament zapewnili przy tym p. Jan Kaproń z Kocudzy grający na akordeonie oraz niezastąpiony w swym fachu p. Józek Góra z Konstantowa, który swą profesją gry na perkusji zasłyną przed laty w bardzo znanym i lubianym wówczas zespole muzycznym ,,Zyg-Zag”. Obaj panowie niegdyś wspólnie grający w tej właśnie kapeli, po kilkunastoletniej przerwie znów połączyli siły na naszej ,,Biesiadzie” – czyżby stanowiło to zapowiedź powrotu ich słynnego zespołu??? Na to pytanie niestety, jak na razie nie znamy odpowiedzi, lecz niech będzie to dla nas tymczasowa zagadka – kto wie? Być może będzie nam dane już niebawem oglądać ich kolejne sceniczne występy, które zasłyną ogromnym rozdźwiękiem w całej naszej okolicy. Bardzo na to liczymy! – czego sobie, jak również i wam drodzy panowie serdecznie życzymy! Imprezę obsługiwał zaprzyjaźniony nam zespół muzyczny ,,Texas” z p. Antonim Gilasem na czele. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę! Mamy nadzieję, że impreza wpisze się w ciąg cyklicznych wydarzeń organizowanych przez naszą placówkę kulturalną, i że spotkamy się ponownie już za rok w równie doborowym towarzystwie.

17 listopada 2018
17 listopada 2018
19.11.2018

Warsztaty śpiewu ludowego ,,Gwary Kocudzkiej" w Warszawie

17 listopada 2018 r. w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej w Warszawie rozbrzmiewały pieśni prowadzone przez zespół ,,Jarzębina" z Kocudzy. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się m.in. o  dawnych zwyczajach i obrzędach weselnych, które są do dzisiaj kultywowane w naszej lokalnej społeczności. Był też czas na naukę dawnych kolęd i pastorałek w  kocudzkiej gwarze. Dziękujemy organizatorom warsztatów śpiewaczych za zaproszenie i pozdrawiamy!

17 listopada 2018
17 listopada 2018
20.11.2018

Kocudzanki w Dęblinie

W sobotę 17 listopada 2018 r., w Klubie Uczelnianym Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie odbył się finał XIX Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów. Wydarzenie było znakomitą okazją do spotkania, wspólnej zabawy i wymiany doświadczeń. Uczestnicy przeglądu zaprezentowali swoje utwory w następujących kategoriach: zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, krótkie formy teatralne i kabaretowe, soliści (wokaliści), recytatorzy, prezentacja własnego tekstu. W eliminacjach, które odbyły się w siedmiu miastach Lubelszczyzny, uczestniczyło blisko tysiąc wykonawców. Przegląd adresowany był do seniorów z terenu województwa lubelskiego działających w klubach seniora, domach kultury, domach pomocy społecznej oraz w innych środowiskach seniorskich – zarówno w zespołach artystycznych, jak i do wykonawców indywidualnych pragnących zaprezentować swoją pracę artystyczną.
Naszą Gminę reprezentował zespół ,,Kocudzanki” z Kocudzy oraz solistka Alina Myszak, która wystąpiła również w ,,Kocudzankach”. Jury obejrzeniu i wysłuchaniu 43 prezentacji konkursowych przyznało 14 wyróżnień oraz 10 nagród indywidualnych. Wśród laureatów znalazł się zespół ,,Kocudzanki”, który wykonał pieśń pt. ,,Marny los”. Nagrodę specjalną otrzymała także solistka Alina Myszak za utwór pt. ,,U myj memy”.
Laureatom przeglądu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

13 listopada 2018
13 listopada 2018
14.11.2018

XIX Przegląd Pieśni Patriotycznej i Religijnej w Janowie Lubelskim

13 listopada 2018 r. w Janowskim Ośrodku Kultury odbyła się XIX edycja Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Religijnej. GBPiOK reprezentował zespół dziecięcy Wisienki. Razem z Wisienkami wystąpili gościnnie muzycy: Paweł Łacko z Janowa Lubelskiego (perkusja), Jan Kaproń z Kocudzy (akordeon) oraz Sławomir Kaproń z Kocudzy (gitara elektryczna). Pomimo zaangażowania instrumentalnego muzyków grających na żywo niestety nie udało się zdobyć miejsca na podium. Rywalizacja była bardzo duża - w przeglądzie wzięło udział ponad 80 pozycji wykonawczych, w tym: soliści, duety oraz wieloosobowe zespoły śpiewacze wykonujący utwory z wykorzystaniem podkładów muzycznych. W związku z tym, że decyzje Jury są ostateczne i niepodważalne godzimy się z werdyktem komisji przewodniczącej i gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim wyróżnionym wokalistom biorącym udział w Przeglądzie. My się nie poddajemy i idziemy razem z Wisienkami dalej do przodu !

11 listopada 2018
11 listopada 2018
13.11.2018

Uroczystości 11 listopada w Gminie Dzwola

 11 listopada, w dzień Narodowego Święta NIepodległości zebraliśmy się wspólnie z mieszkańcami naszej Gminy przed pomnikiem przy ZS w Dzwoli, aby uczcić odzyskanie Niepodległości Polski oraz oddać cześć poległym żołnierzom wojska polskiego, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny podczas walk z wojskami Niemieckimi 29 września w Dzwoli oraz 30 września w Krzemieniu w walce z armią czerwoną. Dziękujemy wszystkim obecnym za czynny udział w uroczystościach.

31.10.2018

Protokół

II edycja Aerobiku
II edycja Aerobiku
06.11.2018

13.10.2018r.
13.10.2018r.
17.10.2018

VIII Przegląd Twórczości Lokalnej w Potoku-Stany

13 października 2018 r. w miejscowości Potok-Stany odbył się VIII Międzypowiatowy Przegląd Twórczości Lokalnej, który został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Potoku Wielkim, przy współpracy z samorządem Gminy. Obecnych powitał wójt Gminy pan Jerzy Pietrzyk, oraz pani Anna Brankiewicz dyr. GOK w Potoku Wielkim, która również prowadziła imprezę. Głównym celem przeglądu była prezentacja i pielęgnacja tradycji ludowej, pieśni i muzyki z uwzględnieniem autentycznego repertuaru, upowszechnianie kultury ludowej, doskonalenie warsztatu wykonawczego uczestników oraz popularyzacja dorobku zespołów i ich repertuaru. W wydarzeniu uczestniczyło: 15 zespołów, 3 kapele, 6 solistów – instrumentalistów oraz 13 stowarzyszeń rękodzieła, które przedstawiły swoje prace wykonane różnymi technikami. Wykonawcy reprezentowali pięć powiatów: janowski, lubelski, biłgorajski, kraśnicki oraz sandomierski. Gminę Dzwola reprezentowały zespoły: Marianki, Roztoczanki i Borowiacy oraz soliści: Janina Oleszek, Janina Dyjach oraz Stanisław Rawski, który grał na harmonijce ustnej. Jury w składzie Janina Biegalska oraz Barbara Nazarewicz, postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników biorących udział w przeglądzie. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy, nagrody pieniężne oraz zaproszenie na warsztaty artystyczne. Całej imprezie towarzyszyła wspaniała, życzliwa i pełna naturalnej spontaniczności atmosfera - łącznie ze wspólnym śpiewem i tańcem. Przegląd zakończył się wspólną biesiadą, która trwała do późnych godzin wieczornych.

08.10.2018

Źródło nr 12

Dystrybucja gminnej gazety ,,Źródło" (Kwartalnik nr 12) na terenie Gminy dzwola odbyła się w dniu 09.10.2018 r. Gazeta w nakładzie 1 000 egz. została rozdysponowana m. in. do szkół, sklepów, bibliotek, sołtysów z terenu Gminy Dzwola.

06.10.2018r.
06.10.2018r.
08.10.2018

Jesienny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów w Zamościu - eliminacje

6 października w Zamojskim Domu Kultury odbyły się eliminacje Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów. Placówkę GBPiOK reprezentowały: Borowiacy, Branwiacy, Marianki, Kocudzanki, Roztoczanki oraz soliści: Stanisław Rawski, Janina Oleszek oraz Janina Dyjach z Kocudzy.

04.10.2018
04.10.2018
05.10.2018

Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego

4 października br. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyla się uroczysta gala wręczenia wyróżnień i medali dla zasłużonych stowarzyszeń kulturalnych działających na terenie woj. lubelskiego z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości Polski. Zasłużony medal wraz z wyróżnieniem otrzymało m.in. reprezentujące naszą placówkę kulturalną Roztoczańskie Stowarzyszenie Miłośników Folkloru z Kocudzy Trzeciej. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

19-20 września 2019
19-20 września 2019
21.09.2018

II Kongres Kultury woj. Lubelskiego

W dniach 19-20 września w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbył się II Kongres Kultury Województwa Lubelskiego. Wydarzenie zorganizowane zostało z inicjatywy Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie przy współpracy z Centrum Spotkania Kultur, a także przy wsparciu Zarządu Województwa Lubelskiego. Program Kongresu dotyczył wymiany doświadczeń pracowników, pasjonatów i animatorów kultury działających w obrębie województwa lubelskiego. W ciągu zaledwie dwóch dni odbyły się prelekcje, panele dyskusyjne, wykłady dotyczące m.in. muzyki, wzornictwa i obrzędowości, a także liczne koncerty. Główną atrakcją była uroczysta Gala wręczenia nagród, odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych działaczy kultury. W uroczystości wzięli udział m.in przedstawiciele ośrodków kultury, naukowcy, publicyści, artyści, aktywiści oraz zespoły ludowe. Przedstawicielką naszego regionu była instruktor GBPiOK p. Irena Krawiec, która otrzymała dyplom uznania za całokształt działalności artystycznej. Serdecznie gratulujemy oraz dziękujemy p. Irenie za trud i serce jakie wkłada w codzienną pracę na rzecz rozwoju kulturowego naszej wioski i okolic, a także upowszechniania kultury oraz przekazywania dziedzictwa kulturowego młodemu pokoleniu. Życzymy naszej niezastąpionej działaczce dalszych sukcesów na jak najwyższym poziomie, a także wszelkiej pomyślności objawiającej się przede wszystkim w owocnej pracy na rzecz niesienia dobra kulturowego innym oraz wynikającej z tego samo satysfakcji i radości. Podczas gali odbył się także niesamowicie emocjonujący koncert wybitnej sopranistki Ewy Vesin, połączony z występem Orkiestry symfonicznej im. K. Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Maestro Tadeusza Wicherka. Gratulujemy wszystkim laureatom Gali Kongresu Kultur. Z pewnością uczestnictwo w uroczystości o tak wysokiej randze motywuje do dalszej pracy i aktywności w sferze kulturowej życia społecznego, jak również utwierdza w przekonaniu o słuszności działań związanych z budowaniem, rozpowszechnianiem i przekazywaniem młodemu pokoleniu naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego. Takiej właśnie pewności siebie, szczerej i niezłomnej wiary oraz siły w dążeniu do postawionych sobie celów i założeń życzymy wszystkim działaczom i miłośnikom szerokorozumianej Kultury, jako jednej z głównych struktur działalności życia człowieka, która obejmuje w swym zakresie nie tylko kształtowanie osobowości ludzkiej, ale przede wszystkim wpływa na całokształt moralno-wizerunkowy całego społeczeństwa tworząc w ten sposób jego tożsamość narodową. Życzymy także, aby wszyscy przedstawiciele jednostek kulturowych, osoby twórczo aktywne oraz inni, którzy nieustannie dążąc do zrealizowania swych życiowych pasji i założeń mają swój znamienity udział w życiu kulturowym człowieka nigdy nie zwątpili w słuszność swojego powołania. Z wyrazami szacunku życzenia składają pracownicy GBPiOK.
Tekst i foto: S. Kaproń

16 września 2018 r.
16 września 2018 r.
17.09.2018

Dożynki w Baranowie Lubelskim

Wizyta zespołu Jarzębina w Baranowie Lubelskim była poszanowaną odpowiedzią na zaproszenie Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury p. Grażyny Piasecznej. Tytułowa impreza odbyła się 16 września 2018 roku. Ku naszej uciesze Jarzębina okazała się długo oczekiwaną gwiazdą w sferze śpiewaczy i zespołów ludowych. Słusznie rzecz ujmując ,,oczekiwaną”, jako że podczas występu zespół zapewnił niesamowicie pozytywną atmosferę oraz zabawę dla całej publiczności zebranej na gminnym placu. Nieokiełznany charakter naszych ,,Kobitek” nie pozwolił widzom siedzieć bezczynnie w jednym miejscu. Zagrzewając do wspólnej zabawy Jarzębina porwała w gorącym szale rozweselonych ludzi do tańca - i to nie tylko na placu, ale również gromadząc ich na scenie koncertowej. Widząc taneczny ,,szał” nasza zaprzyjaźniona konferansjerka Monika nie mogąc już dłużej się powstrzymać również ostro wzięła się do roboty i poprowadziła taneczny pociąg. Gościnnie wystąpili obecni z nami Borowiacy prezentując m.in. znany i popularny utwór ludowy ,,Murzyn na Pustyni”. Piosenki Borowiaków słyną przede wszystkim ze swej rytmiczności, to też łatwo wpadały w ucho i szybko znalazły pozytywną akceptację wśród tamtejszej publiczności. Dużym zainteresowaniem cieszył się również występ grupy tanecznej taboru cygańskiego, z którym to mieliśmy okazję się zapoznać i utworzyć bardzo dobrą relację. Między innymi właśnie dlatego – dla nowych wiążących przyjaźni – watro przejechać ten ,,szmat” drogi, aby spotykać się w gronie znakomitych artystów oraz życzliwych ludzi, z którymi dobra zabawa jest gwarantowana, zaś przyszłość być może obfitująca wspólnymi spotkaniami, a nawet występami. Gwiazdą wieczoru był zespół Camasutra, który obecnie cieszy się dużą popularnością w branży muzycznej Disco-Polo. Jak to przy dożynkach obecne były liczne stoiska z regionalnymi wyrobami oraz pięknie przyozdobione wieńce dożynkowe, których grzechem było by nie wyróżnić. Po szczęśliwym powrocie do rodzinnych stron, w prywatnym domu ugościli nas Bronisław i Leokadia Liwakowie z Branwi, za co serdecznie dziękujemy! Ogólnie rzecz biorąc śmiało możemy uznać niedzielny wyjazd za bardzo udany – oby było takich jak najwięcej! Serdeczne podziękowania za zaproszenie składamy w ręce p. Dyrektor Grażyny Piasecznej, którą wraz z prezenterką Radia Lublin Moniką Pietraszkiewicz z całej siły pozdrawiamy!
Wyjazd został sfinansowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Lubelskim.

9 września 2018
9 września 2018
10.09.2018

Dożynki w Dzwoli

9 września 2018 roku na placu gminnym w Dzwoli odbyły się Dożynki Parafialne połączone z uroczystościami nadania Herbu i Sztandaru Gminie Dzwola, a także III Gminny Konkurs Wieńców Dożynkowych. Celem konkursu jest przede wszystkim podtrzymywanie i kultywowanie starodawnych tradycji związanych z Dożynkami Parafialnymi oraz przekazywanie ich młodemu pokoleniu. Poprzez organizowanie tego typu imprez staramy się, aby dawne obrzędy, które są mocno zakorzenione w historii naszej gminy nie zaginęły, a wręcz przeciwnie były coraz bardziej popularyzowane wśród mieszkańców naszego regionu i okolic. Zachęcenie do działalności twórczej różnych grup wiekowych wpływa niewątpliwie na rozwój umiejętności warsztatowych oraz doskonalenia się w danej dziedzinie, a przede wszystkim integrację wielopokoleniową mieszkańców – na czym najbardziej nam zależy. Coroczny Konkurs Wieńców Dożynkowych oficjalnie odbywa się w naszej gminie nieprzerwanie już po raz trzeci. Cieszymy się ciągłym zainteresowaniem różnych grup wieńcowych, które ochoczo zgłaszają się do uczestnictwa w konkursie – za co serdecznie dziękujemy. Z Każdym kolejnym rokiem pojawiają się coraz to nowe pomysły, które w przełożeniu na końcowy rezultat pracy twórczej potrafią przyprawić komisję konkursową w obłęd i zakłopotanie nad dokonaniem wyboru laureatów niesamowicie zaskakując przy tym swą innowacyjnością. Świetnych i jednocześnie skomplikowanych architektonicznie koncepcji na stworzenie przepięknych dziękczynnych wieńców dożynkowych nie zabrakło i tym razem. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 4 pięknie przyozdobione wieńce dożynkowe, przedstawicielami których są poszczególne grupy wieńcowe z Kocudzy Trzeciej, Branwi, Dzwoli oraz Krzemienia Drugiego. Komisja podkreśla bardzo wysoki poziom artystyczny wykonania, niezwykle rozmaitą estetykę oraz technikę zdobienia, a przy tym naturalność i prawdziwość materiałów zdobniczych. Komisja docenia ogromny wkład i zaangażowanie nad wykonaniem i przygotowaniem każdego z wieńców. Mamy świadomość, iż pochłonęło to mnóstwo cennego czasu, cierpliwości, ale również sumienności i poświęcenia – a wszystko to w podzięce Bogu za tegoroczne zbiory plonów.

07.09.2018

Konkurs Czytelniczy

Zasadniczym celem konkursu było zwiększenie frekwencji czytelności w naszej Gminie, jak również zachęcenie wszystkich mieszkańców Gminy do pogłębiania własnej wiedzy z różnych dziedzin życia i nie tylko, a także rozwoju własnej wyobraźni poprzez czytanie. Równie ważnym postanowieniem konkursu jest uwrażliwienie na dobro i pożyteczność kultury literackiej oraz ogólne zwiększenie zainteresowania literaturą wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Wręczenie nagród w konkursie czytelniczym odbyło się 7 września o godz. 15:00 w świetlicy GBPiOK. Finaliści konkursu zostali wytypowani na podstawie danych statystycznych poszczególnych placówek bibliotecznych na terenie Gminy Dzwola w związku z frekwencją wypożyczanych książek. Komisja konkursowa w składzie: Kamila Strykowska (Przewodnicząca komisji), Paweł Blacha (członek), Janina Dycha, (członek), Marianna Denis (członek) po podliczeniu ilości wypożyczonych książek postanowiła przyznać:

03.09.2018

Wycieczka - ,,Zoom Natury" w Janowie Lubelskim

Mnóstwo atrakcji i wspomnień, które na długo zostaną zapisane w pamięci dziewczynek z zespołu „Wisienki”, zapewnił wyjazd do Zoom Natura w Janowie Lubelskim. O godzinie 10.00 cały zespół wraz z opiekunami zebrał się przed budynkiem Ośrodka Kultury w Kocudzy, by następnie wsiąść do samochodu i wyruszyć do Janowa Lubelskiego na pełną wrażeń przygodę. Pogoda była wyśmienita, tak też dzieci korzystając ze swobody czasu bawiły się na placu energii przy ekspozyturach maszyn. Z dużym zainteresowaniem przyglądały się jak działa maszyna Archimedesa, sprężarka czy wentylator. Bardziej odważne nie mogły ominąć fontanny podświetlanej, sterowanej systemem DMX. Niejedna z dziewczynek została zmoczona tryskającą wodą, ale to tylko początek wrażeń wizualnych, zwłaszcza przy zachodzie słońca. Punktualnie o godzinie 11.00 grupa udała się do głównego Laboratorium Zoom Natura. Dzieci z podziwem oglądały żywe gady i rybki - mogły także posłuchać świergotu różnych ptaków. Zwiedziliśmy także laboratoria: „Runo Leśne”, „Awifauny i Troposfery”, „Energii i Recyklingu”. Pokonywanie przeszkód parku linowego o różnym poziomie sprawności rozwija i hartuje charakter - uczy wytrwałości i odwagi, a przede wszystkim stanowi wspaniałą zabawę integracyjną! Maluchy miały trasę łatwą, natomiast starsza grupa wybrała sobie trasę zieloną. Trasa składająca się z 12 przeszkód, o wysokości 3-5m w tym trzech zjazdów tyrolskich, drewnianych tuneli, metalowych obręczy, poziomych, pionowych i ukośnych przeszkód drewnianych oraz siatki. Dziewczynki pokonały trasę bez trudu i lęku w bardzo szybkim czasie, natomiast oglądająca ich mama Kingi pozazdrościła dzieciom i sama zdecydowała się na przejście trasy ku uciesze nas wszystkich. Końcowym zaplanowanym punktem wycieczki było ognisko, przy którym każdy piekł kiełbaski. Po posileniu dzieci bawiły się w dawne zabawy ruchowe i tańczyły przy akompaniamencie pana Antoniego Gilasa. Myślę, że takie wypady będziemy realizować częściej, oby tylko była pomoc rodziców. Za ten wyjazd chciałabym podziękować p. Marzenie Lewandowskiej, Teresie Kaproń, Martynie Góra, Małgorzacie Małek i Antoniemu Gilas, którzy udostępnili swoje samochody i były cały czas z nami nad janowskim zalewem.

03.09.2018

Warsztaty muzyczne

W czwartkowe popołudnie 28 sierpnia dziewczynki z zespołu dziecięcego ,,Wisienki" miały niesamowita lekcję opartą na żywej muzyce ludowej. W naszej placówce GBPiOK lekcje muzyczne poprowadziła kapela ,,Żurka" z Olsztyna oraz grupa śpiewaków z Krakowa i Poznania. Szef kapeli Maciej Żurek opowiedział o instrumentach ludowych (m.in. z jakiego drzewa najlepiej jest zrobić skrzypce oraz jaka skóra na bębenku wyda najlepsze dźwięki) zachęcając przy tym do nauki gry na tychże instrumentach. Druga część spotkania odbyła się na muszli koncertowej, gdzie dzieci poznały różne zabawy ruchowe wywodzące się prosto z Warmii. Najlepiej czuły się jednak w swoich regionalnych, wyuczonych przez p. Irenę Krawiec zabawach, takich jak: Gąski, Chodzi lisek, Lata ptaszek, Ole Janko, Uciekaj Myszko, Stary NIedźwiedź i wiele innych, przy których bardzo chętnie bawią się w czasie przerwy na zajęciach w Ośrodku Kultury. Tegoroczne warsztaty pozytywnie wpłynęły na uczestników i dodały mnóstwo zapału do pracy - przede wszystkim jeżeli chodzi o rozwijanie swoich wokalno-tanecznych umiejętności. Składamy serdeczne podziękowania gościom i razem z ,,Wisienkami z utesknieniem czekamy na kolejne warsztaty.

27.08.2018

Dożynki Powiatowe w Potoku Wielkim

Obchody święta plonów rozpoczęto tradycyjnie Mszą Świętą odprawioną w Kościele Parafialnym w Potoku Wielkim. W zwartym korowodzie odbył się przemarsz wszystkich przedstawicieli grup wieńcowych na plac obok Domu Kultury, gdzie odbyła się część oficjalna oraz tradycyjne obrzędy. Naszą gminę reprezentowała delegacja wieńcowa z Kocudzy Trzeciej na czele ze starostami: Camelią Tutka i Tomaszem Wojciechowskim. Wśród delegacji gminnej znaleźli się również: Wójt gminy Stanisław Rożek i dyrektor GBPiOK Kamila Strykowska. Podczas dożynek rozstrzygnięto także konkurs na najładniejsze wieńce dożynkowe. Komisja uznała, że to wieniec z Gminy Potok Wielki będzie reprezentował powiat janowski na Dożynkach wojewódzkich w dniu 2 września w Radawcu. Pozostałe wieńce zostały wyróżnione. Mimo deszczowej pogody do wspólnego śpiewania włączyły się liczne zespoły ludowe, a także: Jan Pietrzak, Olek Orkiestra, kapela „Swojacy” oraz Gwiazda wieczoru - zespół „Łzy”.

19 sierpnia 2018 r.
19 sierpnia 2018 r.
21.08.2018

I Międzypowiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych

19 sierpnia 2018 r. w miejscowości Kocudza odbył się I Międzypowiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych. Głównym Organizatorem przedsięwzięcia była Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury w Kocudzy; współorganizatorzy to: Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim oraz Wójt Gminy Dzwola. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski.

24.08.2018

Konkurs Plastyczny ,,Cześć i chwała Bohaterom"

Konkurs został zorganizowany w ramach 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tematyka konkursu odnosi się bezpośrednio do zobrazowania w formie realistycznego portretu wizerunku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Celem konkursu było przede wszystkim oddanie hołdu oraz uczczenie pamięci zasłużonego dla naszej ojczyzny tytułowego bohatera. Pozostałe cele to: pobudzenie patriotyzmu, odkrywanie młodych talentów, promocja i wspieranie zdolnych ludzi, prezentacja i publikacja prac, pobudzenie kreatywności i wyobraźni artystycznej, uwrażliwienie na sztukę.
Konkurs adresowany był do mieszkańców Gminy Dzwola i składa się na poszczególne kategorie wiekowe:
1. Dzieci - Szkoły Podstawowe,
2. Młodzież – Szkoły Gimnazjalne i Szkoły Średnie,
3. Dorośli,
a także II kategorie odnoszące się do techniki wykonania:
- Malarstwo
- Rysunek

29 lipca 2018 r.
29 lipca 2018 r.
30.07.2018

,,Żywa Muzyka" w Branwi

29 lipca 2018 r. w miejscowości Branew odbył się Festyn Ludowy pn. Żywa Muzyka. Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Dzwola p. Stanisław Rożek wraz z Dyrektor GBPiOK p. Kamilą Strykowską. Po krótkiej przemowie  Orkiestra Dęta z Dzwoli powitała wszystkich zebranych gości uroczystym marszem otwierając w ten sposób ciąg kolejnych występów scenicznych prezentowanych przez różnych muzyków, solistów i zespołów ludowych. Wystąpiły kolejno: Wisienki, Branwiacy, Stanisław Rawski z Kocudzy (harmonijka ustna), Stanisław Kowalik z Huty Turobińskiej (harmonijka ustna), Marianki, Borowiacy, Kocudzanki, Roztoczanki, Jarzębina, Kwartet Akordeonistów - w składzie: Stanisław Rożek (Zofianka Dolna), Antoni Gilas (Janów Lubelski), Marek Brodowski (Branew), Jan Kaproń (Kocudza). Zwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna z zespołem muzycznym Texas. Jedną z głównych atrakcji festynu była bryczka konna Zbigniewa Rębacza z Krzemienia. Były również dmuchane zjeżdżalnie oraz grill - nie zabrakło konkursów i zabaw dla dzieci.

26 lipca 2018 r.
26 lipca 2018 r.
02.08.2018

Jarzębina i Borowiacy na Podlasiu

Na zaproszenie Knyszewskiego Ośrodka Kultury i Męskiej Kompanii z Kalinówki, w dniach 25-26 lipca br. z rewizytą udały się nasze dwa zespoły „Jarzębina” z Kocudzy i „Borowiacy” z Branwi (kierownik – Bronisław Liwak), by wspólnie z mieszkańcami Kalinówki uczestniczyć w parafialnym festynie „Kalinówka i ludzie – 100 lat Niepodległości”. Nasze zespoły zaprezentowały pieśni patriotyczne i biesiadne oraz przygotowaliśmy stoisko z regionalnym jadłem (pierogi reczczane, jaglane oraz słynny serek opiekany). Dziękujemy za zaproszenie, mamy nadzieję że spotkamy się już niebawem. Wyjazd został sfinansowany w całości przez KOK w Knyszewie.

4 lipca 2018 r.
4 lipca 2018 r.
05.07.2018

Rajd Rowerowy

W dniu 04.07.2018 r., odbyła się VI edycja Rajdu rowerowego, zorganizowana przez panią dyr. Kamilę Strykowską oraz pracowników GBPiOK w Dzwoli. Początkowo rajd miał się odbyć 28 czerwca, jednak ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne został przełożony na środę 4 lipca. Trasa rajdu podzielona została na dwa etapy. Pierwszy postój zorganizowany został przy kapliczce na tzw. Goleniówce, natomiast drugi (końcowy) na boisku w Zdzisławicach. Trasa miała długość około 7 km. W rajdzie uczestniczyło 38 dzieci i 11 opiekunów.

1 lipca 2018 r.
1 lipca 2018 r.
17.09.2018

Festyn w Kocudzy

Festyn ludowy Z Kolbergiem po Gminie - jak co roku, tak i tym razem - odbył się 1 lipca. Festiwal folkloru w Kocudzy znany jest przede wszystkim z wszechstronnej gościnności, dlatego też odwiedzający nas z różnych stron przyjezdni, dzięki miłej i rodzinnej atmosferze zawsze mogą poczuć się jak u siebie w domu. Tradycyjnym już stanem rzeczy jest uroczyste powitanie chóralnym marszem wszystkich zebranych. W tym roku dźwięcznie wydobytą z instrumentów dętych muzykę zapewniła zaproszona specjalnie na tę okoliczność Orkiestra Dęta pod batutą Aleksandra Krzosa, która oprócz uroczystego powitania zadowoliła wszystkich kilkoma innymi utworami ciesząc w ten sposób nie jedno ucho. Wstępna przemowa należała do głównych przedstawicieli Gminy i Ośrodka kultury: Wójta p. Stanisława Rożka oraz Dyrektor GBPiOK p. Kamili Strykowskiej. Po części oficjalnej w zabytkowych lnianych okryciach wystąpiły Wisienki, które odśpiewały kilka skocznych utworów, a także wzruszającą piosenkę z podziękowaniem dla swoich mam za dobro, wysiłek i trud wychowania. Podczas festynu wystąpiły także: Jarzębina, Marianki, Branwiacy, Roztoczanki, Borowiacy, Kocudzanki, gościnnie występujący zespół Majdaniacy z Majdanu Obleszcze oraz soliści: Zbigniew Butryn z Janowa Lubelskiego w towarzystwie 2 zdolnych uczennic i Stanisław Rawski z Kocudzy, który zagrał na harmonijce ustnej. Swój debiut sceniczny zaprezentowała nieznana do tej pory grupa akordeonistów - w składzie: Stanisław Rożek, Piotr Rząd z Krzemienia, Antek Gilas z Janowa Lub., Marek Brodowski z Branewki, a wraz z nimi Jan Kaproń z Kocudzy Drugiej grający na gitarze basowej z synem Tomaszem wydobywającym głos z bębna. Jedynym mankamentem podczas nastrojowego niedzielnego popołudnia okazała się figlarna pogoda, która niestety tym razem nie dopisała. Było bardzo wietrznie i chłodno, niekiedy nawet pojawiły się opady deszczu, skutkiem czego część towarzystwa rozeszła się do domu. Jednak mimo wszystko humor dopisywał. Miła i ciepła atmosfera utrzymała się, aż do końca dnia - a to wszystko dzięki naszej niezastąpiona konferansjerce pani I. Krawiec, która nieustannie zagrzewała ludzi do zabawy i tańca. Długo wyczekiwaną Gwiazdą wieczoru okazała się przepiękna wokalistka Mikayla. Nie da się ukryć, iż szczególnie wrażenie artystka zrobiła na męskiej części widowni, którą to swoim wdziękiem i urodą rozpaliła niemal do czerwoności. Ponad godzinny wytęp naszej Gwiazdy w rytmie disco-polo udowodnił, że pomimo zimnej i zmiennej pogody można się świetnie bawić. Mikayla wraz ze swoimi dwiema tancerkami poza świetnym występem podczas, którego organizowała zabawy taneczne dla dzieci, stworzyła także możliwość do zrobienia sobie wspólnej pamiątkowej fotografii ze wszystkimi chętnymi. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z zespołem Texas przeznaczona zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Podczas festynu bryczkę konną prezentował oraz udostępniał w formie nieodpłatnej p. Stanisław Powęzka z Janowa Lubelskiego, któremu serdecznie dziękujemy. Były również dmuchane zjeżdżalnie, na których dzieci ochoczo spędzały czas, a także stoisko prezentowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kocudzy Drugiej, na którym znalazły się wiejskie regionalne wyroby kulinarne. Dziękujemy wszystkim zebranym oraz przybyłym gościom za obecność. Szczególne podziękowania przesyłamy w ręce Firmy Martifer, która obdarzyła nas wielkim darem serca wspierając finansowo festyn. Dziękujemy!

nr 11
nr 11
21.08.2018

Kwartalnik ,,Źródło" - nr. 11

Pod koniec czerwca 2018 roku ukazało się kolejne wydanie gminnej gazety ,,Źródło". Nakład 1 000 egz. został rozdysponowany do posczególnych miejsc na terenie Gminy Dzwola: Urząd Gminy, Szkoły, Biblioteki, Sklepy, Soltysi oraz inne.

19 czerwca 2018 r.
19 czerwca 2018 r.
19.06.2018

,,Dla każdego coś fajnego" - zakończenie projektu

19 czerwca 2018 r. odbyło się spotkanie w ramach zakończenia projektu ,,Dla każdego coś fajnego”. Koordynator p. Anna Świś po miłym powitaniu obecnych gości przedstawiła protokół dotyczący cyklu wszystkich zorganizowanych zajęć, a także omówiła ogólne znaczenie projektu. Obecny na spotkaniu Wójt Gminy Dzwola p. Stanisław Rożek wraz z Dyrektor GBPiOK p. Kamilą Strykowską po uroczystej przemowie zwieńczonej gromkimi oklaskami złożyli wspólne podziękowania dla organizatorów całego przedsięwzięcia. Wszystkim uczestnikom projektu - zarówno dzieciom, jak również innym osobom, które w jakikolwiek sposób włączyły się w organizację poszczególnych etapów programowych wręczone zostały drobne upominki. Na spotkaniu obecni byli także: Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Kocudzy p. Marta Rutkowska, członkowie Klubu Seniora z Kocudzy Trzeciej, Pracownicy GBPiOK (p. Irena Krawiec, p. Janina Dycha, p. Sławomir Kaproń) oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kocudzy.

17 czerwca 2018 r.
17 czerwca 2018 r.
03.07.2018

X Spotkania Akademickie w Bukowienie

Tytułowe wydarzenie odbyło się 17 czerwca 2018 roku. W imprezie wzięły udział m.in. zespoły ludowe reprezentujące placówkę GBPiOK: Branwiacy, Kocudzanki, Marianki i Roztoczanki. Uroczystości rozpoczęły się wykładem „ Fenomen 11 listopada 1918 roku” prof. Zw. Dr hab. Henryka Chałupczaka” w Kościele filialnym pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (dawny kościółek rektorski) w Bukowinie. Następnie odprawiona została Msza Święta przez duszpasterzy akademickich ks. Jerzego Frankiewicza i ks. Stanisława Bełza. Po Mszy Świętej dalsze uroczystości odbywały się w Gospodarstwie Agroturystycznym Kary Mustang w Bukowinie. W trakcie imprezy organizowane były konkursy i zabawy dla dzieci oraz dorosłych. Oprócz zespołów reprezentujących Gminę Dzwola wystąpiły: Zespół Pieśni i Tańca „Tanew” z Biłgoraja, Zespół Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Retrospekcja” z Biłgoraja, Studenci PWSZ w Zamościu wraz z wykładowcą dr. Januszem Skwarkiem, Zespoły taneczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie oraz Ludowy Zespół z Gminy Biszcza. Wszyscy otrzymali Statuetki i Dyplomy za udział w przeglądzie.
Organizatorzy: Stowarzyszenie na rzecz Bukowiny, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu, Wójt Gminy Biszcza, Parafia rzymsko-katolicka pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Biszczy, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju PWSZ w Zamościu „Pro Akademia” oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Kary Mustang w Bukowinie.

17 czerwca 2018 r.
17 czerwca 2018 r.
20.06.2018

Sukces ,,Wisienek" w Baranowie Sandomierskim

Ponad pół tysiąca małych śpiewaków, instrumentalistów oraz tancerzy z całej Polski przyjechało do Baranowa Sandomierskiego (podkarpackie) na Jubileuszowy XXV Ogólnopolski Festiwal Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej pn. „Dziecko w Folklorze”. Impreza odbyła się 17 czerwca br. już po raz 25 w scenerii renesansowego baranowskiego zamku. Festiwal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, ponieważ jest jednym z nielicznych w Polsce, który skupia się wyłącznie na dziecku. Uczestnicy rywalizowali w 6 kategoriach: grupy śpiewacze, soliści, grupy obrzędowe, instrumentaliści, kapele, zespoły taneczne. W tym roku najwięcej było grup śpiewaczych – zgłosiło się ich aż 13. Uczestnicy występowali przed czteroosobową komisją składającą się z etnografów, etnochoreografów i etnomuzykologów. Przewodniczącą komisji była mgr. Jolanta Dragan - etnograf i zarazem kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Ogłoszenie wyników odbyło się późnym wieczorem, ponieważ z powodu bardzo wysokiego poziomu prezentacji konkursowych jury z wielkim trudem podjęło ostateczną decyzję. Nasze małe śpiewaczki zdobyły najwyższą nagrodę - statuetkę „Drewnianego Klepoka” oraz dodatkowo nagrodę pieniężną za pięknie wyśpiewane pieśni sieroce w naszej kocudzkiej gwarze.

17 czerwca 2018 r.
17 czerwca 2018 r.
20.06.2018

50-lecie małżeństwa

Uroczystości 50-lecia małżeństw rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym Matki Boskiej Częstochowskiej w Dzwoli, celebrowaną przez księdza Proboszcza Piotra Kubicza. Tradycyjnie, podczas nabożeństwa odbyło się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.
Po Mszy Świętej Jubilaci wraz z władzami gminy udali się do remizy OSP
w Konstantowie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Kierownik USC Ewa Grzywna wraz z Wójtem Gminy Dzwola Stanisławem Rożkiem powitali Szanownych Jubilatów oraz pozostałych uczestników uroczystości, po czym Wójt Gminy w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył Jubilatom Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Jubilaci otrzymali także pamiątkowe listy gratulacyjne od Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka, które to w Jego imieniu wręczył Andrzej Szarlip z Biura Obsługi Wojewody. Otrzymali także okolicznościowe dyplomy, kwiaty oraz upominki wręczone przez Wójta Gminy, Przewodniczącego Rady Gminy i Kierownika USC. Wójt Gminy Stanisław Rożek złożył Jubilatom serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności na dalsze lata wspólnego życia i kolejnych pięknych jubileuszy.
Zwieńczeniem spotkania było zdjęcie Jubilatów z władzami gminy oraz wspólny poczęstunek przy dostojnej muzyce z młodzieńczych lat. Uroczystość uświetniła zaproszona na tą okoliczność orkiestra dęta z Dzwoli.

13 czerwca 2018 r.
13 czerwca 2018 r.
14.06.2018

Teatr dla dzieci pt. ,,Wróżki" w wykonaniu Grupy Seniorów ,,Tradycja" z Janowa Lubelskiego

13 czerwca 2018 r. w świetlicy GBPiOK w Kocudzy Drugiej odbył się spektakl teatralny dla dzieci pt. ,,Wróżki”. Członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Janowa Lubelskiego jako Grupa Teatralna pod nazwą ,,Tradycja” przedstawili w pięknej aranżacji i choreografii bardzo ciekawą historię z końcowym morałem, iż w życiu opłaca się być dobrym, pracowitym i pomocnym dla innych ludzi. Grupa teatralna ,,Tradycja” działa prężnie zachwycając swoimi występami nie tylko dzieci, ale również publiczność dorosłą. Nie da się ukryć pasji aktorskiej, towarzyszącej wykonawcom podczas spektakli teatralnych, która wiąże się przede wszystkim z radością i satysfakcją z każdego kolejnego występu. Serdecznie dziękujemy Grupie Teatralnej ,,Tradycja" za wspaniałe przedstawienie i zapraszamy ponownie!

10 czerwca 2018 r.
10 czerwca 2018 r.
11.06.2018

Piknik rodzinny - Dzwola 2018

10 czerwca 2018 r. odbył się Piknik rodzinny na Stokach w Dzwoli. W programie imprezy znalazły się m. in.:
- występ grupy teatralnej ,,Baratario” pt. ,,Wąż”; reż. Agnieszka Rydz,
- występ muzyczny Orkiestry Dętej pod nadzorem p. Aleksandra Krzosa,
- występ akordeonistów w duecie: Jan Kaproń i Antoni Gilas,
- występ p. Stanisława Rawskiego (harmonijka ustna),
- występ zespołu ludowego ,,Borowiacy”,
- występ zespołu ,,Wisienki” pod przewodnictwem p. Ireny Krawiec,
- rozgrywki szachowe oraz warcaby prowadzone przez p. Feliksa Kunę,
- malowanie twarzy - ,,Salon Loka”,
- zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach i kulach wodnych organizowane przez ,,Superliny” - Grzegorz Widz,
- gry, qizy i zabawy zręcznościowe prowadzone przez Bibliotekarzy GBPiOK: p. Marię Denis, p. Janinę Dycha oraz p. Pawła Blachę.

26 maja 2018 r.
26 maja 2018 r.
20.02.2018

Występ Jarzębiny na koncercie ,,Puls" poświęconym Halinie Poświatowskiej - Częstochowa 2018

Wydarzenie miało miejsce 26 maja 2018 r. w Częstochowie. Wiersze poetki Haliny Poświatowskiej w specjalnych aranżacjach opracował James Morton - jeden z najzdolniejszych saksofonistów w Wielkiej Brytanii, na co dzień grający z zespołem The Herbaliser. Natomiast do współpracy zaproszeni zostali muzycy z Bristolu, którzy w głównej mierze tworzyli światową scenę trip-hop i drum & bass. Dla zespołu Jarzębina było to dużym wyzwaniem, muzyka trip-hop i biały głos dający chórek Emose Uhumnwangho w pieśni „Czeremcha” i Renacie Przemyk w żałobnej pieśni „Modlitwa” oraz „Usta w futrze”, którą brawurowo wspólnie z Jamesem Mortonem wykonał zespół. Przygotowanie całego spektaklu muzycznego trwały trzy dni pod okiem wrocławskiego duetu „Generalnie Smakowicie” - Marzeny Kopczyńskiej-Urlich i Michała Gawlicza. Magiczne multimedialne widowisko muzyczne ubogacili wspaniali polscy wokaliści m.in. Renata Przemyk, Emose Uhumnwangho, Skubas, Brodka, Wojciech Waglewski, Natalia Sikora, zespół Jarzębina wraz z towarzyszącymi im artystami z Wrocławskiego Teatru Tańca oraz tancerzami na szarfach, tworząc cudowne, niepowtarzalne magiczne widowisko.

20 maja 2018 r.
20 maja 2018 r.
21.05.2018

Jarmark Janowski - Festiwal Folkloru 2018

Podczas 43 edycji FESTIWALU FOLKLORU w ramach JARMARKU JANOWSKIEGO - Eliminacji Regionalnych do 52 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, oraz Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Tradycyjnego - odbytych 20 maja 2018 r. w Janowie Lubelskim
Jury w składzie:

17 maja 2018 r.
17 maja 2018 r.
21.05.2018

Dzeń Działacza Kultury 2018

17 maja 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Potoku Wielkim odbyła się uroczystość z okazji Dnia Działacza Kultury. W spotkaniu udział wzięli: Starosta Janowski Grzegorz Pyrzyna, Wicestarosta Antoni Kulpa, Wójtowie, Dyrektorzy, oraz pracownicy Domów Kultury i bibliotek z poszczególnych gmin powiatu janowskiego. Tegoroczną nagrodę Ministra Kultury za zasługi dla kultury polskiej w postaci honorowych medali otrzymały m.in. reprezentujące naszą gminę członkinie zespołu ludowego Jarzębina: Janina Dyjach ze Zdzisławic oraz Lucyna Jargiło z Kocudzy Trzeciej.

15 maja 2018 r.
15 maja 2018 r.
16.05.2018

,,Dla każdego coś fajnego"

15 maja 2018 r. odbyła się wycieczka w ramach projektu ,,Dla każdego coś fajnego” pod patronatem programu ,,Na dobry początek” dofinansowanego przez Fundację BGK im. J. K Steczkowskiego z siedzibą w Warszawie. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie ,,Klub Seniora”. Odbiorcami są natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kocudzy. Wyjazd obejmował m.in. zwiedzenie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, zajęcia kulinarne w Zagrodzie Sitarskiej oraz gry i zabawy w Parku Rekreacyjnym ,,Fikoland". Organizatorem wyjazdu była Koordynator projektu p. Anna Świś.

26-27 kwietnia 2018 r.
26-27 kwietnia 2018 r.
30.04.2018

XVIII Przegląd Artystyczny Ruchu Seniorów ARS - 2018

18. Wojewódzki Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów "ARS" 2018 odbył się w dniach 26-27 kwietnia 2018 roku w Centrum Konferencyjnym Caritas "Dom Nadziei" w Lublinie. Organizatorem był Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. W Przeglądzie wzięło udział 68 podmiotów wykonawczych, w tym: 31 w kategorii MUZYKA, 19 w kategorii FOLKLOR oraz 18 w kategorii TEATR.
Jury w składzie:
Anna Kistelska – główny instruktor ds. Literatury i Recytacji (Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie)
Andrzej Sar – główny instruktor ds. Dziedzictwa Kulturowego Lubelszczyzny (Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie)
Kornelia Niedbał – młodszy instruktor ds. Dziedzictwa Kulturowego Lubelszczyzny (Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie)
po obejrzeniu i wysłuchaniu 16 zespołów wokalnych, 5 chórów, 2 duetów, 8 solistów, 17 zespołów śpiewaczych, 2 teatrów obrzędowych, 9 form teatralnych i kabaretowych oraz 9 recytatorów postanowiło zakwalifikować do 18. Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” 2018 następujących wykonawców:
Kategoria MUZYKA:
1. Chór Mieszany "Sitanianie" z Sitańca
2. Janina Dyjach
3. Tadeusz Kornyluk
4. Zbigniew Motyka
5. Alina Myszak
Kategoria FOLKLOR:
1. Zespół "Kocudzanki" z Kocudzy
2. Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy "Blinowianki" z Blinowa
Kategoria TEATR:
1. Stefania Banucha z Trzcińca (forma kabaretowa)
2. Kabaret "Pod Siwym Włosem" z Żółkiewki
3. Stanisława Maj (recytator)
4. Janina Oleszek (recytator)
Ponadto Jury postanowiło wyróżnić (bez nominacji do Ogólnopolskiego Przeglądu "ARS 2018") następujących wykonawców:
Zespół Klubu Seniora z Bychawy, Zespół "Poleska Nuta" z Kołacz, Zespół "Niezapominajki" z Dminina, Ludowy Zespół "Aleksandrowiacy" z Aleksandrowa, Zespół Śpiewaczy z Dzierzkowic Zastawia, Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy "Karczmiska" z Leopoldowa, Zespół "Radość" z Liszna, Zespół "Pawłowianki" z Pawłowa, Zespół "Branwiacy" z Branwi, Zespół "Lubelskie Babie Lato" z Lublina, Chór "Zorza" ze Stężycy, Duet "Cecylia i Andrzej", Lucjan Nadzieja (recytator), Izabela Kłusek (recytator), Jerzy Litwiniuk (recytator), Danuta Buryła (forma kabaretowa)

25 kwietnia 2018 r.
25 kwietnia 2018 r.
27.04.2018

,,Dla każdego coś fajnego - o muzyce kilka słów

25 kwietnia 2018 r., odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu ,,Dla każdego coś fajnego” pod patronatem programu ,,Na dobry początek” dofinansowanego przez Fundację BGK im. J. K Steczkowskiego z siedzibą w Warszawie. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie ,,Klub Seniora”. Odbiorcami są natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kocudzy. Spotkanie dotyczyło prezentacji instrumentów muzycznych wraz z omówieniem zasad gry oraz różnych możliwości brzmieniowych. Pierwsza prezentacja, przedstawiona przez Sławomira Kapronia dotyczyła gry na gitarze elektrycznej wraz z omówieniem wzmacniacza gitarowego, a także poszczególnych efektów gitarowych. Kolejny instrument to akordeon i jego różne możliwości zaprezentowane przez p. Antoniego Gilas. Bardzo ciekawym i zabytkowym instrumentem okazała się tzw. ,,Suka Kocudzka” zaprezentowana przez p. Irenę Krawiec. Na spotkaniu oprócz wyżej wymienionych osób obecni byli także członkowie Klubu Seniora z Kocudzy, członkowie kapeli ludowej ,,Branwiacy” oraz Wójt Gminy Dzwola p. Stanisław Rożek. Imprezę poprowadziła Koordynator projektu p. Anna Świś. 

18 kwietnia 2018 r.
18 kwietnia 2018 r.
20.04.2018

,,Dla każdego coś fajnego" - o dawnych zwyczajach i tradycjach

18 kwietnia 2018 r., odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu ,,Dla każdego coś fajnego” pod patronatem programu ,,Na dobry początek” dofinansowanego przez Fundację BGK im. J. K Steczkowskiego z siedzibą w Warszawie. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie ,,Klub Seniora”. Odbiorcami są natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kocudzy. Tematem spotkania były dawne zwyczaje i obrzędy związane z naszym regionem. Członkinie zespołu ludowego ,,Jarzębina" zaprezentowały słynny ludowy strój biłgorajski z poszczególnymi jego elementami, a także przedstawiły krótki zarys historyczny swojej działalności artystycznej. Obecne były także ,,Wisienki" w stroju ludowym, które wspólnie z ,,Jarzębiną" wykonały kilka utworów wokalnych. Imprezę poprowadziła Koordynator projektu p. Anna Świś.

7 kwietnia 2018 r.
7 kwietnia 2018 r.
11.04.2018

20-lecie zespołu ,,Majdaniacy"

W sobotę 7 kwietnia br. miała miejsce niecodzienna uroczystość 20 - letniej działalności Zespołu Męskiego „Majdaniacy” z Majdanu Obleszcze gm. Szastarka. Specjalnymi gośćmi był zespół „Jarzębina” wraz z dyrektor GBPiOK Kamilą Strykowską. Obchody rozpoczęto Jubileuszową Mszą świętą, która odbyła się w rodzinnej miejscowości w Majdanie Obleszcze. Następnie wszyscy udaliśmy się do Gminnego Centrum Kultury do Polichny na dalsze uroczystości. Bogatą historię zespołu, przedstawił Wójt Gminy - Artur Jaskowski i dyr. Gminnego Centrum Kultury- Ewa Białoń. Nie zabrało wspomnień, wzruszeń i wspólnego śpiewu pieśni ludowych skierowane do Jubilatów. Jarzębina zaprezentowała tematyczną humorystyczną piosenkę specjalnie napisaną na tę okoliczność ku uciesze Majdaniaków i zebranych gości.

5 kwietnia 2018 r.
5 kwietnia 2018 r.
06.04.2018

Spotkanie Wielkanocne

5 kwietnia 2018r., odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu ,,Dla każdego coś fajnego” pod patronatem programu ,,Na dobry początek” dofinansowanego przez Fundację BGK im. J. K Steczkowskiego z siedzibą w Warszawie. Projekt prowadzony jest przez Stowarzyszenie ,,Klub Seniora” z Kocudzy. Odbiorcami są natomiast dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kocudzy. Spotkanie dotyczyło tradycji wielkanocnych związanych ze wspólnym spożywaniem śniadania wielkanocnego. Poczęstunek został przygotowany przez członkinie ,,Klubu Seniora”. Imprezę poprowadziła Koordynator projektu p. Anna Świś. Aby tradycji stało się zadość juz na samym wstępie wszyscy wspólnie podzielili się jajkiem wielkanocnym, po czym seniorzy opowiedzieli ,,co nieco” o przygotowaniu śniadania wielkanocnego. Pani koordynator projektu przybliżyła dzieciom symbolikę święconych pokarmów. Były też zagadki wielkanocne i zgaduj-zgadula. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze. Obecni byli: Wójt Gminy Dzwola p. Stanisław Rożek, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Kocudzy p. Marta Rutkowska, Dyrektor GBPiOK p. Kamila Strykowska wraz z pracownikami: Sławomirem Kaproniem i Janiną Dycha, Członkowie ,,Klubu Seniora” oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kocudzy.

4 kwietnia 2018 r.
4 kwietnia 2018 r.
06.04.2018

Wyniki konkursu na najładniejszą zakładkę do książki

4 kwietnia 2018 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Najładniejsza zakładka do książki”. Na konkurs wpłynęło ogółem 22 prace autorstwa przedszkolaków oraz uczniów Zespołu Szkół w Dzwoli. Celem konkursu było: rozwijanie zdolności manualnych, wyobraźni twórczej oraz popularyzacja literatury. Komisja w składzie: Kamila Strykowska, Sławomir Kaproń, Marianna Denis oceniała pomysłowość, estetykę oraz samodzielność wykonania pracy. Komisja postanowiła przyznać: 1 miejsce – Magdalenie Balwierz (kl. II), 2 miejsce – Paulinie Staszowskiej (kl. III), 3 miejsce – Natalii Papierz (kl. I). Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.

06.04.2018

29 marca 2018 r.
29 marca 2018 r.
06.04.2018

Odwiedziła nas telewizja TVN

29 marca 2018 r., w godzinach 8:00 – 10:55 w porannym programie ,,Dzień Dobry TVN” została transmitowana ,,relacja na żywo”, podczas której przedstawiono zwyczaje wielkanocne kultywowane w naszej Gminie. Nagrania do programu odbywały się w miejscowości Branew w domu państwa Leokadii i Bronisława Liwaków. Główną gwiazdą programu były członkinie zespołu ludowego ,,Jarzębina” z Kocudzy, które zaprezentowały nasze regionalne potrawy wielkanocne oraz sposób ich przyrządzenia. Obecne były również dziewczynki z zespołu ,,Wisienki”, które umiliły spotkanie swoim anielskim śpiewem, a także członkowie kapeli ludowej ,,Branwiacy”, którzy na zakończenie wzniośle odśpiewali staropolską pieśń wielkanocną pt. ,,Smutne Pieśni”.

23 marca 2018 r.
23 marca 2018 r.
06.04.2018

Gala wręczenia nagród - Palmy wielkanocne 2018

23 marca 2018 r. w świetlicy Ośrodka Kultury w Kocudzy Drugiej, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród konkursowych za najładniejszą palmę wielkanocną. Spotkanie cieszyło się bardzo dużą frekwencją. Oprócz uczestników konkursu obecni byli także rodzice nagrodzonych osób, ich opiekunowie, a także zaproszeni goście: członkowie kapeli ,,Branwiacy" oraz członkinie zespołu ludowego ,,Jarzębina". Przemowa Dyrektor GBPiOK pani Kamili Strykowskiej wraz z życzeniami świątecznymi stanowiła doskonały wstęp do wspólnego podzielenia się jajkiem wielkanocnym. Po odczytaniu protokołu konkursowego nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Wszyscy zgromadzeni otrzymali w formie upominku najnowsze wydanie gminnej gazety ,,Źródło". Wspólnie spędzony czas umiliły występy muzyczne ,,Branwiaków" oraz ,,Wisienek" - na akordeonach przygrywali Antoni Gilas i Marek Brodowski. Zwieńczeniem spotkania była recytacja wiersza z wielkanocnymi życzeniami zaprezentowana przez panią Janinę Oleszek z Kocudzy na tle pięknie przyozdobionej wystawy wszystkich palm konkursowych.

20.02.2018

Konkurs - Palma Wielkanocna 2018

Konkurs na najładniejszą Palmę Wielkanocną jest cyklicznym wydarzeniem odbywającym się w naszej gminie już od kilkunastu lat.

06.04.2018

Kwartalnik ,,Źródło" - nr. 10

23 marca 2018 r. ukazało się kolejne wydanie Gminnej gazety ,,Źródło". Nakład 1 000 egzemplarzy został rozdysponowany na terenie gminy dzwola do poszczególnych miejsc na terenie Gminy Dzwola: Urząd Gminy, Szkoły, Biblioteki, Sklepy, Sołtysi oraz inne.

20.02.2018

Konkurs Literacki ,,Patriotyzm wczoraj i dziś" - Wyniki

Konkurs literacki pt.: ,,Patriotyzm wczoraj i dziś" został zorganizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Celem przewodnim konkursu jest przede wszystkim oddanie czci naszym polskim bohaterom, a także uwrażliwienie społeczeństwa na poczucie patriotyzmu. Równie ważnym jest pobudzenie kreatywności i wyobraźni, a także promowanie utalentowanych osób poprzez publikację ich wierszy w gminnej prasie oraz na stronach internetowych: gbpiokdzwola.pl i ,,fb".
Do konkursu zgłoszono 4 wiersze:
1. ,,Moja Ojczyzna”, autor: Natalia Woźnica, kl. III gim., Zespół Szkół w Krzemieniu,
2. ,,Podziękowania dla Józefa Piłsudskiego”, autor: Michał Mróz z Krzemienia Drugiego,
3. ,,Ziemio ma rodzinna”, autor: Władysława Dycha ze Zdzisławic,
4. Bez tytułu, anonim.

06.04.2018

,,Dla każdego coś fajnego"

Od 3 stycznia do 20 czerwca 2018 r. Stowarzyszenie Klub Seniora w Kocudzy realizuje projekt " Dla każdego coś fajnego" w ramach programu " Na dobry początek "dofinansowany przez fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego z siedzibą w Warszawie. Głównym celem projektu jest poznanie tradycji własnego regionu i swojej miejscowości, łączenie pokoleń (dzieci, rodzice, dziadkowie, seniorzy), potencjału osób starszych , czynne uczestnictwo w życiu kulturalnym. W zajęciach uczestniczą dzieci do lat 9 ze Szkoły Podstawowej w Kocudzy. Spotkania odbywają się 2 razy w miesiącu. Koordynatorem projektu jest Pani Anna Świś - emerytowany nauczyciel. Pani Anna Świś w styczniu 2018 r. uczestniczyła w szkoleniu "Wzbogacenie warsztatu pracy nauczyciela " zorganizowanego przez Fundację BGK w Warszawie .

06.04.2018

Dzień Kobiet

7 marca o godz. 16:00 w Ośrodku Kultury w Kocudzy odbyło się towarzyskie spotkanie z okazji Dnia Kobiet organizowane przez Stowarzyszenie: Koło Gospodyń Wiejskich z Kocudzy Drugiej oraz przy współpracy GBPiOK. W spotkaniu wzięły udział członkinie stowarzyszenia KGW, pracownicy GBPiOK, a także Wójt Gminy Dzwola pan Stanisław Rożek. Spotkanie zostało rozpoczęte krótkim powitaniem pana Wójta oraz złożeniem sobie wzajemnych życzeń. Etapem kulminacyjnym było wspólne podzielenie się pięknie przyozdobionym tortem przygotowanym przez KGW z Kocudzy. Spotkanie przebiegało w miłej rodzinnej atmosferze przy kawie, herbacie i ciastkach. Zwieńczeniem spotkania był występ muzyczno-wokalny pana Wójta, podczas którego wszyscy aktywnie włączyli się do śpiewu.

06.04.2018

Wisienki

Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury ogłasza nabór do DZIECIĘCEGO ZESPOŁU „WISIENKI” Dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat zamieszkujących gminę Dzwola. PIERWSZE ZAJĘCIA 2 MARCA 2018 r. (piątek)

13 marca 2018 r.
13 marca 2018 r.
06.04.2018

NATURA 2000

Dnia 13 marca 2018 r., w godzinach 10:00 – 15:00 w Ośrodku Kultury w Kocudzy odbyło się spotkanie mieszkańców wsi: Kocudza Pierwsza, Kocudza Druga, Kocudza Trzecia z przedstawicielem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Spotkanie o charakterze warsztatowym dotyczyło świadomości ekologicznej oraz poziomu wiedzy o obszarach Natura 2000 kompleksu leśnego Lasów Janowskich. Rozmowa na temat przedmiotów ochrony, zasad funkcjonowania i społecznego wykorzystania obszarów Natura 2000 uwzględniała w głównej mierze wypracowanie zasad przyjaznego dla przyrody sposobu gospodarowania na tych obszarach. Celem spotkania było kształtowanie postawy pośrodowiskowej i podniesienie poziomu akceptacji społecznej dla obszarów Natura 2000 wśród lokalnej społeczności. 

27 luty 2018 r.
27 luty 2018 r.
06.04.2018

Szkolenie dla rolników

W dniu 27 lutego 2018 roku w Ośrodku Kultury w Kocudzy Drugiej odbyło się spotkanie informatyczne dla rolników z Kocudzy Pierwszej, Kocudzy Drugiej i Kocudzy Trzeciej, organizowane przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Janowie Lubelskim z zakresu zasad przyznawania płatności w ramach systemu wsparcia bezpośredniego w 2018 roku oraz płatności w ramach wybranych działań PROW 2014-2020 w tym e-wniosek. Szkolenie przeprowadził pracownik PZDR w Janowie Lubelskim p. Marta Zając.

06.04.2018

Tłusty Czwartek

Jak tradycja nakazuje, również w naszej placówce kulturalnej w Kocudzy Drugiej świętowaliśmy Tłusty Czwartek. W miłej atmosferze przy tradycyjnym pączku zostało zorganizowane spotkanie z pracownikami z inicjatywy nowo powołanej dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i Ośrodka Kultury pani Kamili Strykowskiej (pełniąca swoje obowiązki od 1 lutego 2018r). Stanowiło to świetną okazję do integracji wszystkich pracowników z podległych filialnych placówek bibliotecznych. W spotkaniu uczestniczył pan Stanisław Rożek – Wójt Gminy Dzwola, który podziękował za zaproszenie i wielką gościnność. W czasie spotkania zostały poruszone tematy o zbliżających się konkursach, które będą przeprowadzone w I kwartale bierzącego roku. 

20.02.2018

Aerobik

Moda na zdrowy tryb życia przyczyniła się do tego, że niemal w każdej gminie naszego powiatu organizowane są zajęcia gimnastyczne. Gimnastyka i zdrowe odżywianie pozwalają nam schudnąć oraz zachować świetną sylwetkę. Regularne ćwiczenia zwiększają odporność naszego organizmu, dotleniają go, pozwalają odreagować stres, uaktywniają naturalny system obronny, co skutkuje opóźnieniem procesu starzenia. Zmniejszają one ryzyko chorób serca, cukrzycy i innych nowotworów, a przede wszystkim zapobiegają osteoporozie. Zajęcia fitness organizowane przez GBPiOK w ośrodku kultury w Kocudzy Drugiej pod okiem instruktora p. Andrzeja Janacza, oprócz wyżej wymienionych zalet przybierają przede wszystkim formę relaksu i odprężenia. Stanowią również odskocznie od codziennych problemów. Ćwiczenia dopasowane są do potrzeb i możliwości kondycyjnych kursantek. Zajęcia aerobiku odbywają się od 12 lutego 2018 r. w każdy poniedziałek i środę o godz. 18:00. 

20.02.2018

,,Spoko Orkiestra"

Wraz z rozpoczęciem 2018 roku ruszył nowy nabór do Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kocudzy. Zajęcia muzyczne organizowane przez Ośrodek Kultury w Kocudzy oraz prowadzone przez Pana Aleksandra Krzosa cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszej Gminy. Zważywszy na fakt, iż zróżnicowanie wiekowe osób biorących udział w zajęciach jest dosyć spore, możemy z całą pewnością powiedzieć, iż wpływa to pozytywnie na integrację wielopokoleniową w grupie. Bardzo podbudowuje to nasz entuzjazm i motywuje do dalszych działań w zakresie rozwoju muzycznego naszej wioski i okolic. Zajęcia odbywają się w czwartki o godz. 17:00. W zakres realizacji zajęć wpisują się między innymi ćwiczenia dotyczące umiejętności biegłego odczytywania i rozumienia nut, pojęcia rytmiki, nauki gry oraz zsynchronizowania instrumentalnego w grupie. Na zajęciach dostępny jest wachlarz różnego rodzaju instrumentów, w skład których wchodzą: saksofon, klarnet, flet, trąbka, puzon, bas, tenor, baryton. Na zajęcia mogą uczęszczać wszyscy bez względu na wiek - zarówno dzieci, młodzież, jak również osoby dorosłe.

21 stycznia 2018 r.
21 stycznia 2018 r.
20.02.2018

VI Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest wspólne śpiewanie kolęd. Nawiązując do starego zwyczaju w dniu 21 stycznia 2018r. spotkaliśmy się w Domu Ludowym w Kocudzy Drugiej na VI Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. W świątecznym nastroju, przy świetle choinkowych lampek mogliśmy wysłuchać pięknych, tradycyjnych pieśni, a także wspólnie zaśpiewać niektóre z nich. Młodzież oraz zespoły biorące udział w przeglądzie oprócz występów solowych mieli również wspaniałą okazję do tego, aby zaśpiewać wybraną kolędę wspólnie z publicznością. Swoje umiejętności zaprezentowali utalentowani soliści śpiewając i wykonując muzykę ,,na żywo". W koncercie brali udział uczniowie ze Szkół w Kocudzy, Krzemieniu i Dzwoli. Wystąpily również zespoły: Kocudzanki, Roztoczanki, Branwiacy, a także solista pan Stanisław Rawski, który wykonał kolędy na harmonijce ustnej. Swoją obecnością uświetnił naszą uroczystość Wójt Gminy Dzwola Stanisław Rożek, który na zakończenie zagrał i zaśpiewał kilka kolęd. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

04.04.2018

VIII Międzypowiatowy Przegląd Kolęd, Pastorałek i Widowisk Kolędniczych w Polichnie

Tegoroczny VIII Międzypowiatowy Przegląd Kolęd, Pastorałek i Widowisk Kolędniczych odbył się w dniach 26,27 stycznia 2018 r. Przegląd został zorganizowany przy współpracy Starostwa Powiatowego w Kraśniku. Wykonawcy zaprezentowali kolędy i pastorałki zarówno te doskonale znane, jak i trochę zapomniane oraz te zupełnie nowe. W pierwszym dniu przeglądu wzięli udział artyści od przedszkola, aż po gimnazjum. Wszystkie wykonania były piękne, a wykonawcy przygotowali się najlepiej jak potrafili. Wykonawców oceniało Jury w składzie:
Marek Mochol-instruktor muzyczny Gminnego Ośrodka Kultury w Gościeradowie,
Robert Ptasznik- pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Potoku Wielkim oraz Andrzej Gotner – przedstawicielwydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Kraśniku.
Po wysłuchaniu 29 prezentacji scholii, solistów, duetów, grup wokalnych, komisja postanowiła przyznać:
Kategoria I – soliści (klasa O-III)
Za udział – Rozalia Staniec, Klaudia Pasierkiewicz, Izabela Kalinowska, Barbara Biżek, Katarzyna Kozik, Alicja Tracz
Kategoria I – soliści (klasa IV-VII)
I miejsce - Julia Jaskowska, Maria Dametko
II miejsce – Julia Fijałkowska, Kinga Wołoszyn
III miejsce – Aleksandra Tracz
Za udział – Natalia Jocek, Szymon Staniec, Kinga Gałus, Natalia Sikora, Łucja Kosikowska, Dorota Zuń, Wiktoria Bucoń, Wiktoria Krawczyk
Kategoria I – soliści (klasy gimnazjalne i średnie)
I miejsce - Elżbieta Jakubiec
II miejsce – Karolina Mędyk
Za udział – Anna Galek, Michał Galek, Julia Igras
Kategoria I – duety (klasa IV-VII)
I miejsce - „Ich Dwóch”
II miejsce – Martyna Jachura i Magdalena Uzar
Kategoria II – grupy, zespoły mieszane wiekowo, instrumentaliści
I miejsce - „Błękitne Korale”
II miejsce – „Fantazja”
III miejsce – Schola Parafialna z Szastarki
Statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe laureatom i wszystkim uczestnikom przeglądu wręczali: Wójt Gminy Szastarka Artur Jaskowski, Jury oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Polichnie Ewa Białoń.
Drugi dzień przesłuchań to występy dorosłych solistów, zespołów śpiewaczych , zespołów instrumentalno-wokalnych oraz kapel i chórów .Uroczystego otwarcia drugiego dnia przeglądu dokonał Wójt Artur Jaskowski oraz Pani Joanna Bigos Radna Rady Powiatu Kraśnickiego,która wystąpiła w imieniu Starosty Kraśnickiego Andrzeja Maja. Następnie wszyscy goście mogli wysłuchać koncertu Parafialnej Orkiestry Dętej z Szastarki. Uczestnicy wykonali piękne staropolskie kolędy oraz pastorałki, które dostarczyły wiele radości a niepowtarzalny nastrój życzliwości udzielał się zarówno organizatorom jak również wszystkim obecnym.W czasie obrad Jury mogliśmy wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej Gminnego Centrum Kultury w Polichnie. Organizatorzy powołali profesjonalną komisję oceniającą uczestników. Jury w składzie:
Paweł Warowny- kulturoznawca, założyciel i kierownik Ludowych Zespołów śpiewaczych, tanecznych i obrzędowych - miłośnik polskie kultury ludowej zwłaszcza swojego regionu, Kornelia Niedbał - Młodszy Instruktor ds. Dziedzictwa Kulturowego Lubelszczyzny w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie oraz Andrzej Gotner – przedstawiciel wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Kraśniku . Po wysłuchaniu 33 prezentacji w pięciu kategoriach solistów, zespołów śpiewaczych, chórów, zespołów wokalno-instrumentalnych oraz kapel postanowiła przyznać:
Kategoria: soliści
I miejsce – Janina Chmiel
ZA UDZIAŁ – Janina Markut, Mirosław Kolasa, Alina Myszak, Aleksandra Skrzypska, Hieronim Markut, Henryka Dąbek
Kategoria: chóry
NAGRODA SPECJALNA WÓJTA GMINY SZASTARKA – Parafialny Chór z Polichny ,który w tym roku obchodzi wspaniały jubileusz 80-lecia istnienia.
Kategoria: zespoły śpiewacze a’capella
I miejsce – Zespół Śpiewaczy „Marianki”
ZA UDZIAŁ – Zespół Śpiewaczy „Janowianki”, Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Blinowianki” z Blinowa, Męski Zespół Śpiewaczy „Majdaniacy” z Majdanu-Obleszcze, Zespół Śpiewaczy z Wierzchowisk, Zespół Śpiewaczy z Dzierzkowic Zastawia, Zespół Śpiewaczy „Stanianki”, Zespół Śpiewaczy GOK Modliborzyce, „Branwiacy”, „Kocudzanki”, Zespół Śpiewaczy „Zorza” z Dereźni, „Roztoczanki”, Zespół „Kowalanki” z Kowalina, „Branwiacy”,
Zespół Śpiewaczy „Piłatczanki” z Piłatki,
Kategoria: kapele
I miejsce – Kapela Ludowa z Gościeradowa
ZA UDZIAŁ – Zespół Ludowy z Księżomierzy, Kapela „Kalina-Folk” z Polichny, Kapela z Potoka Wielkiego, Rodzinna Kapela Mazurów, Kapela „Czerwona Róża” z Szastarki, Kapela Ludowa „Krążałka”
Kategoria: zespoły wokalno-instrumentalne
I miejsce – Young and full of energy
ZA UDZIAŁ – Senior Wigor z Salomina, VOX CELESTIS
Serdecznie dziękujemy fundatorom nagród za możliwość uhonorowania uczestników, gratulujemy wszystkim wykonawcom, a słowa szczególnego podziękowania kierujemy do Starosty Kraśnickiego Andrzeja Maja współorganizatora za możliwość przeprowadzenia kolejnej już VIII edycji Międzypowiatowego Przeglądu Kolęd, Pastorałek i Widowisk Kolędniczych.
Przegląd zakończył się poczęstunkiem oraz wspólnym biesiadowaniem.

04.04.2018

XX Międzypowiatowy Przegląd Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek

W dniu 21 stycznia 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Modliborzycach odbył się Międzypowiatowy Przegląd Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek, w którym zespół Marianki zdobył II miejsce.

Zespół ludowy ,,Jarzębina" z Kocudzy
Zespół ludowy ,,Jarzębina" z Kocudzy
04.04.2018

XVIII Międzynarodowe Spotkanie Kolędników

Zespół „Jarzębina” uczestniczył w szczególnym wydarzeniu na XVIII Międzynarodowym Spotkaniu Kolędników – Dudziarzy, Poznań-Połajewo (wielkopolska) w dniach 19-21 stycznia 2018 r. Było to spotkania, które odbywa się od 2000 roku, w każdą trzecią niedzielę stycznia w Połajewie. Na to kolędowanie zjeżdżają się dudziarze, koźlarze i gajdosze z całej Europy, by swą grą i śpiewem nawiązać do dawnego kolędowania z instrumentami dudowymi. W tegorocznych spotkaniach mogliśmy posłuchać i wspólnie kolędować w różnych miejscowościach, w domach wybranych mieszkańców i miejscach sakralnych z zespołami:, z Węgier, Czech, Słowacji, Ukrainy i kapelami dudziarskimi z Wielkopolski.

20.02.2018

Ferie Zimowe

Ferie w bibliotece były okazją do pożytecznego spędzenia wolnego czasu oraz spotkania się ze swoimi rówieśnikami. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, przepełnione były śmiechem i radością, dzieci uczęszczały na nie z wielką ochotą. Codziennie był poczęstunek i herbatka. Podczas ferii odbył się bal przebierańców. Dzieci wystąpiły w niezwykle pomysłowych i zabawnych strojach; pojawiły się kolorowe postacie bohaterów zznanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, piłkarzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana i różne zwierzątka. Wielką atrakcją dla dzieci podczas balu były zabawy z kolorowymi balonami i liczne konkursy. Na zakończenie ferii odwiedziła nas Dyrektor GBPiOK Pani Kamila Strykowska, która wręczyła każdemu dziecku mały upominek.