2017 rok


25.05.2018

XXII Festiwal Pieśni Maryjnych

W pierwszą niedzielę sierpnia w Górecku Kościelnym - Dąbrowa, odbył się Festiwal Pieśni Maryjnej dla Ludowych Zespołów Śpiewaczych. Wydarzenie objął patronatem honorowym J. E. Ks. Biskup Marian Rojek. Pomysłodawcą Festiwalu Pieśni Maryjnej jest ks. Tadeusz Sochan, a jego historia sięga 1996 roku. Tradycję organizacji Festiwalu Pieśni Maryjnej kontynuuje następca ks. Tadeusza Sochana - ks. Jarosław Kędra. Tegoroczna, 22. edycja festiwalu rozpoczęła się mszą św., której oprawę muzyczną zapewnił Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

W rywalizacji o Złoty, Srebrny i Bursztynowy Różaniec wzięło udział 31 zespołów. Zgodnie z regulaminem każdy zespół zaprezentował pieśń maryjną i pieśń dowolną. Jury podczas oceny kierowało się takimi kryteriami jak dobór repertuaru, poziom wykonanych utworów oraz ogólny wyraz artystyczny. Gościnne wystąpił Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Gwiazdą wydarzenia był zespół „Łzy". Wyróżnienia w XXII Festiwalu Pieśni Maryjnej trafiły do Zespołu Aleksandrowiacy z Aleksandrowa, Chóru "Stanislaus" z Górecka Kościelnego oraz Zespołu "Zorza" z Dereźni. Bursztynowy Różaniec wywalczył Zespół Śpiewaczy "Olszanka" z Wólki Łosinieckiej, Srebrny Różaniec zdobył nasz Zespół Śpiewaczy "Kocudzanki" z Kocudzy, natomiast pierwszą nagrodę - Złoty Różaniec XXII Festiwalu Pieśni Maryjnej wyśpiewał Chór Sitanie z Sitańca.
Nasze „Kocudzanki” zaśpiewały pieśń maryjną pt. ”Na Jasną Górę naród cały” i pieśń dowolną pt. „Żeła proso na zogunie”.

25.05.2018

,,Żywa Muzyka" w Branwi

Główną ideą imprezy "Żywa Muzyka" organizowanej już po raz czwarty w Branwi jest integracja lokalnej społeczności poprzez wspólną zabawę oraz popularyzowanie dorobku muzycznego zespołów i kapel ludowych. Tegoroczne spotkanie odbyło się w niedzielne popołudnie 30 lipca na placu przy remizie OSP. Uczestnicy imprezy obejrzeli występy zespołów śpiewaczych z gminy Dzwola: Roztoczanki, Marianki, Kocudzanki, Branwiacy. Do tańca przygrywały Kapela Stacha z Dzwoli, Kapela Zwierzyniecka, Kapela Brzozowianie oraz Spoko Orkiestra. Podsumowaniem zabawy tanecznej był występ miejscowego zespołu TOP ROLAND.

25.05.2018

Festyn Ludowy w Kocudzy

Pierwsza niedziela lipca to w naszej gminie wielkie święto muzyki ludowej, a to za sprawą organizowanego już po raz 26 festynu "Z Kolbergiem po Gminie". Okoliczni mieszkańcy zgromadzili się na placu przy budynku Domu Ludowego, aby wspólnie obejrzeć występy zaproszonych muzyków, zatańczyć oberka czy poleczkę, a także podegustować regionalnych potraw.

25.05.2018

Piknik na Stokach w Dzwoli

Wiele radości sprawiła dzieciom zabawa podczas V Pikniku Rodzinnego na Stokach w Dzwoli, który odbył się w niedzielne popołudnie 25 czerwca. Najmłodsi uczestnicy mogli wziąć udział w konkursach z nagrodami, nieco starsi spróbować swoich sił w kuli "sucha stopa" lub na strzelnicy. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Dzwolskiej przygotowało stoisko z domowymi wypiekami. Zwieńczeniem imprezy był występ grupy Iluzja z GOK w Werbkowicach, która wystapiła z pokazem fireshow.

25.05.2018

Sukces w Kazimierzu

W sobotę 24 czerwca Kapela Stacha z Dzwoli, w składzie Stanisław Głaz - skrzypce i Bronisław Rawski - bębenek sitkowy, wygrywając polki i oberki oczarowali komisję konkursową 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Panowie rywalizując z siedemnastoma kapelami pochodzącymi z różnych regionów Polski, poradzili sobie bardzo dobrze zajmując I miejsce w kategorii kapele.

25.05.2018

IX Akademickie Spotkanie w Bukowinie

19 czerwca przedstawiciele naszej gminy wzięli udział w IX Spotkaniach Akademickich w Bukowinie, które nawiązują do czasów Akademii Zamojskiej. Bukowina była wówczas wsią akademicką, w której odpoczywali profesorowie akademiccy. Po wysłuchaniu wykładu dr J. Feduszki, uczestnictwie we mszy świetej, wszyscy goście udali się do zagrody Kary Mustang, aby podziwiać wystepy artystyczne. Swój dorobek zaprezentowali: Roztoczanki, Kocudzanki, Marianki oraz Kapela Stacha z Dzwoli.

25.05.2018

Dni Gminy Potok Wielki

17 czerwca podczas obchodów Dni Gminy Potok Wielki odbył się XIV Międzypowiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Weselnych. Naszą gminę reprezentowali następujący przedstawiciele:

25.05.2018

Jarmark Janowski

W dniu 14 maja podczas Jarmarku Janowskiego odbyły się powiatowe eliminacje do 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Naszą gminę reprezentowały zespoły - Roztoczaniki, Kocudzanki, Marianki; solistka - Maria Liwak z Branwi; kapela - Kapela Stacha z Dzwoli. Jury po wysłuchaniu 33 prezentacji przyznało nominację Kapeli Stacha z Dzwoli na przegląd wojewódzki.

25.05.2018

XIX Międzypowiatowy Przegląd Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek

W dniu 22 stycznia zespoły śpiewcze z terenu gminy Dzwola - Marianki, Kocudzanki i Roztoczanki, wzięły udział w XIX Międzypowiatowym Przeglądzie Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek w Modliborzycach. W kultywowaniu tradycji wspólnego kolędowania uczestniczyli śpiewacy z trzech powiatów: janowskiego, kraśnickiego i sandomierskiego. Tegoroczna edycja przeglądu zakończyła się szczęśliwie dla zaspołu Marianki - III miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych oraz nagroda specjalna im. Włodzimierza Gomółki. Zespoły Roztoczanki i Kocudzanki otrzymały wyróżnienia w kategorii zespoły śpiewacze.

25.05.2018

VII Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych

Dwa dni (14 - 15 stycznia) trwały przesłuchania zespołów i grup kolędniczych, które przyjechały do Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, aby zaprezentować się podczas VII Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów i Grup Kolędniczych. Podczas przeglądu wystąpiły trzy zespoły z gminy Dzwola: Roztoczanki, Kocudzanki i Marianki. Komisja konkursowa, po wysłuchaniu 30 pozycji, przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach - zespoły i grupy kolędnicze. W pierwszej kategorii zespół Marianki uzyskał II miejsce.

25.05.2018

V Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

W dniu 8 stycznia, w Domu Ludowym w Kocudzy Drugiej odbył się V Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Uczestnicy, mieszkańcy Branwi, Dzwoli, Koudzy, Kocudzy Górnej, Krzemienia i Zdzisławic zaprezentowali zróżnicowany repertuar. Tradycyjnie, w świąteczny klimat wprowadziła wszystkich Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Następnie wystąpili - dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Zgromadzona publiczność wysłuchała ponad 60 kolęd i pastorałek. Wszyscy otrzymali upominki i dyplomy.