2016 rok


15 grudnia 2016 r.
15 grudnia 2016 r.
30.12.2016

Pośnik Kocudzki

Śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń i spożywanie tradycyjnych potraw wigilijnych towarzyszyło 25 Pośnikowi kocudzkiemu, który odbył się 15 grudnia 2016 roku w Domu Ludowym w Kocudzy. Spotkanie rozpoczął Wójt Gminy Dzwola Stanisław Rożek. Następnie uczestnicy obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Branwi, przygotowane pod kierunkiem ks. Pawła Kata i pani Ewy Mróz. Słowo Boże wygłosił ks. kan. Jan Kardaś, życząc wszystkim opieki Bożej Dzieciny. Zgromadzeni wysłuchali kolęd granych przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą oraz  śpiewanych przez zespół Kocudzanki.

Pośnik kocudzki tradycyjnie zorganizowali: Wójt Gminy Dzwola, pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzwoli, Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury.

Z. Buryta

19 listopada 2016 r.
19 listopada 2016 r.
30.11.2016

XVII Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów

Liczna grupa seniorów reprezentowała gminę Dzwola podczas XVII Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Artystycznej  Seniorów, który odbył się 19 listopada w Dęblinie. Kapela Stacha z Dzwoli, zespół Marianki i zespół Kocudzanki wyruszyli z samego rana do Dęblina, nie tylko po to, aby zaprezentować swoje umiejętności muzyczne, ale także, aby podziwiać występy artystów z innych powiatów, wymienić się doświadczeniem oraz uczestniczyć we wspólnej zabawie.

02.11.2016

Projekt „Z kulturą ludową za pan brat”

     Na przełomie września i października Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury w partnerstwie z Zespołem Szkół w Dzwoli realizowali projekt „Z kulturą ludową za pan brat”, dofinansowany przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach projektu „Młodzi Lubią Kulturę. Lubelska Sieć Edukacji Kulturalnej”, współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura”.

28.10.2016

Jesienny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów

W dniu 19 października w Zamojskim Domu Kultury odbyły się międzypowiatowe eliminacje do XVII Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów. Wśród wielu wykonawców liczną grupę stanowili artyści z naszej gminy, którzy po zaprezentowaniu swoich utworów zakwalifikowani zostali do finału w Dęblinie. Wśród nominowanych znaleźli się:

28.10.2016

Międzypowiatowy Przegląd Twórczości Lokalnej

W dniu 15 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Ptoku Stanach odbył się po raz szósty "Miedzypowiatowy Przegląd Twórczości Lokalnej", który zgromadził dwanaście zespołów śpiewaczych, trzy kapele, siedmiu solistów, a także twórców ludowych z czterech powiatów. Artysci reprezentujący gminę Dzwola zostali docenieni przez komisję konkursową zdobywając następujace miejsca:

19.09.2016

Dożynki Powiatowe w Batorzu

19 grup wieńcowych reprezentujących gminy powiatu janowskiego oraz sołectwa gminy Batorz wzięło udział w Dożynkach Powiatowych zorganizowanych 28 sierpnia w Batorzu. Uroczystość rozpoczęto od uczestnictwa we mszy św. odprawionej przez ks. proboszcza Władysława Szyszkę. Następnie korowód dożynkowy przemieścił się na kompleks rekreacyjno - sportowy, gdzie każda z grup przedstawiła krótki program artystyczny i zaprezentowała wieniec. 

23.08.2016

Piknik rodzinny w Krzemieniu

15 sierpnia na boisku sportowym LKS Iskry Krzemień zgromadzili się młodsi i starsi mieszkańcy naszej gminy aby oddać się zabawie podczas 4. Pikniku rodzinnego. Dzieci i młodzież korzystali z atrakcji przygotowanych przez  SuperLiny G. Widza - zjeżdżalni, żyroskopu, ringu bokserskiego, tamber bali i kuli wodnych. Stowarzyszenie Kreatywnych Kobiet oferowało najmłodszym uczestnikom malowanie twarzy.

23.08.2016

Festiwal Kaszy Gryczaki 2016

    W dniach 13 - 14 sierpnia br. w janowskim parku Misztalec królowała kasza, a to za sprawą kolejnego jej święta  - "Festiwalu Kaszy Gryczaki". Do Janowa zjechali producenci, wystawcy, kupcy i gospodarze z całego powiatu. W tym roku po raz pierwszy zagrodę reprezentującą gminę Dzwola przygotowali przedstawiciele GBPiOK. Wśród wielu regionalnych przysmaków największą popularnością cieszył się gryczak i pieróg jaglany, jak się okazało wielu gościom festiwalu zupełnie nieznany. Oprócz smakołyków z kaszą można było podegustować słodkich wypieków, wiejskich wędlin, żytniego chleba, domowego piwa  i nalewek. Do wspólnego biesiadowania przyłaczyli się Kapela Stacha z Dzwoli oraz solistka Alina Myszak z Kocudzy.

12.08.2016

Żywa muzyka w Branwi

O tym jaką popularnością cieszy się muzyka ludowa w Branwi, mogliśmy się przekonać uczestnicząc w III spotkaniu "Żywa muzyka", które w tym roku odbyło się 31 lipca przed remizą OSP w Branwi. Pierwsze utwory zaprezentowała Kapela Stacha z Dzwoli - polki, oberki, "garnitur kocudzki". Następnie zaśpiewały członkinie zespołów: Roztoczanki, Marianki i Kocudzanki. Gościnnie wystąpiły także Kapela ze Zdziłowic, kapela z Gościeradowa i Spoko Orkiestra.  Zwieńczeniem imprezy były tańce pod chmurką przy muzyce miejscowego zespołu Top Roland.

08.08.2016

I Turniej Piłki Nożnej o Puchar Oldboys Iskry Krzemień

    30 lipca 2016 r. na boisko LKS Iskry Krzemień przybyło sześć drużyn oldboys: z Biłgoraja, z Frampola, z Kolbuszowej, z Łańcuta, z Niska i z Krzemienia, aby wziąć udział w I Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Oldboys Iskry Krzemień. Po meczach rozegranych w grupach, wyniki przedstawiają się następująco:

05.08.2016

Pieśni Roztocza

„Jedzie Jasio na łowy” i „ Pójdę nad Tanew” - to są dwie pieśni zaprezentowane na XV Transgranicznym Festiwalu Pieśni o Roztoczu, który odbywa się rokrocznie w ostatnią niedzielę lipca (31.07) w Suścu. Zespół męski Branwiacy, bo o nich mowa na tymże festiwalu zachwycił susiecką publiczność i komisję oceniającą zmagania 18 zespołów i 3 kapele otrzymując I nagrodę. „Branwiacy” - zaprezentowali się w stroju biłgorajskim i swoje pieśni wyśpiewali mocnym polnym głosem z pamięci, na, co w końcowym podsumowaniu zwróciła komisja.

15.07.2016

Memoriał im. Mariana Kapronia

    Uroczystą mszą św. odprawioną przez proboszcza S. Gieronia i ks. dr A. Drabowicza w kościele parafialnym w Krzeminiu, rozpoczęto obchody kolejnego "Memoriału im. Mariana Kapronia", który odbył się 10 lipca 2016 roku. Wieloletni zawodnicy, sympatycy i działacze mieli okazję aby powspominać czasy spędzone na boisku, zintegrować się z obecnymi zawodnikami oraz rozegrać mecz piłki nożnej.

12.07.2016

„Z Kolbergiem po Gminie’

Jubileuszowy 25. festyn ludowy „Z Kolbergiem po Gminie” wpisał się na stałe w kalendarz imprez placówki i odbywa się, jak, co roku w pierwszą niedzielę lipca. Organizatorami tegorocznego festynu byli: Wójt Gminy Dzwola oraz Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury. Odbiorcami byli mieszkańcy gminy Dzwola i nie tylko, oraz licznie zgromadzeni sympatycy muzyki, śpiewu i tańca. Tuż po godzinie 14.00, prowadzący imprezę pan Zbigniew Buryta przywitał wszystkich zebranych oraz gości zaproszonych w osobach;
Władysława Sowę- Przewodniczącego Rady Powiatu w Janowie Lubelskim,
Stanisława Rożka – Wójta Gminy Dzwola,
Kazimierza Małek – Przewodniczącego Rady Gminy Dzwola wraz z Radnymi, kapele i zespoły ludowe.

12.07.2016

Nasi w Kazimierzu.

Tegoroczny 50. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu dobiegł końca przynosząc naszym reprezentantom dużo radości. Festiwal był wyjątkowy z racji tego, że odbywał się już po raz 50., gromadząc ok. 800 artystów ludowych z 14 województw. Na kazimierzowskiej scenie w roli debiutanta wystąpił Zespół „Roztoczanki” z Branwi zajmując w swojej kategorii III miejsce oraz solistka Alina Myszak z Kocudzy - III miejsce. Ponadto zespół „Jarzębina” występował w widowisku plenerowym w ramach specjalnego koncertu Scena Mistrzów „Orszak weselny – Żałobny rapsod”w reżyserii Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka. Natomiast w niedzielę 26 czerwca 2016 r. została odprawiona Msza Św. w intencji uczestników Jubileuszowego 50. Festiwalu transmitowana przez TVP Polonia - w oprawie której czynny udział wziął zespół Jarzębina.

01.07.2016

Wycieczka w Pieniny

    Korzystając z pierwszych wakacyjnych dni członkowie Młodzieżowej Orkiestry Dętej wyruszyli na podbój Pienin - pięknych gór położonych w łańcuchu Karpat na południu Polski i północy Słowacji. Piesze wędrówki rozpoczęliśmy od Wąwozu Homole, poprzez Górę Wysoką, Sokolicę, po Trzy Korony. Program wyjazdu przewidywał  zwiedzanie zamku w Niedzicy, rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim i wizytę na zamku Wronin w Czorsztynie. Niesamowitych emocji dostarczył wszystkim uczestnikom spływ  pontonami po Dunajcu. Trzeciego dnia udaliśmy się do Starej Lubowni na Słowacji. Zwiedziliśmy tam zamek, który przez 360 lat należał do Rzeczypospolitej, a podczas Potopu Szwedzkiego przechowywano w nim polskie klejnoty koronacyjne. Duży wkład  w budowę zamku wniósł hr. Andrzej Zamoyski.

23.06.2016

Występy zespołów kobiecych w Bukowinie

     Spotkania Akademickie w Bukowinie (gmina Biszcza) mają  swoją kilkuletnią tradycję. W tym roku po raz ósmy wzięła w nich udział społeczność akademicka Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy. Po wykładzie nt. "Rola i znaczenie zmian klimatu w rolnictwie i turystyce” oraz  uroczystej mszy św., rozpoczęła się biesiada przy muzyce ludowej. Wsród lokalnych zespołów i kapel wystąpiły gościnnie panie z zespołów Kocudzanki i Marianki z Kocudzy.

23.06.2016

Przegląd Orkiestr Dętych w Batorzu

    Ponad czterystu młodych orkiestrantów przybyło 19 czerwca do Batorza aby zawalczyć o tytuł mistrzów w XXXI Wojewódzkim Przeglądzie Młodzieżowych Orkiestr Dętych OSP. Wśród 12 orkiestr znalazła się Młodzieżowa Orkiestra Dęta, której granie podlegało stałej ocenie, począwszy od prezentacji umiejętności w marszu, poprzez musztrę, po koncert. Impreza stanowiła niezwykłe widowisko - zgromadzona publiczność wysłuchała utworów granych jednocześnie przez wszystkie orkiestry.
Komisja konkursowa doceniając występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej reprezentującej OSP w Kocudzy Drugiej przyznała jej wyróżnienie. Gratulujemy!

23.06.2016

„Noc Świętojańska” na Stokach w Dzwoli 19-06-2016 r.

        W tym roku Piknik na Stokach zmienił nazwę na „Noc Świętojańską”. Imprezę, która odbyła się 19 czerwca na Stokach w Dzwoli oficjalnie otworzył Pan Stanisław Rożek - Wójt Gminy Dzwola. Ciekawą i bezpłatną zabawę dzieciom i młodzieży zapewnił Pan Grzegorz Widz – firma „SuperLiny”. Wszyscy mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, na torze bungee run oraz w bumper ball. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszyło się chodzenie po wodzie i po trawie w dmuchanych kulach – sucha stopa. Na stoisku przygotowanym przez Panie ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Dzwolskiej była degustacja potraw regionalnych dla uczestników imprezy.

22.06.2016

Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Zwierzyńcu

    Orkiestranci z Czech, Węgier i Polski przybyli 18 czerwca 2016 roku do Zwierzyńca aby zaprezentować się podczas 13. Roztoczańskiego Przeglądu Młodzieżowych Orkiestr Dętych. W programie uroczystości przewidziano przemarsz ulicami miasta, prezentację musztry paradnej oraz koncert przed kościołem "na wodzie".

22.06.2016

Międzypowiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Weselnych

    Dwa zespoły żeńskie Kocudzanki i Marianki zaprezentowały repertuar weselnych przyśpiewek 18 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Potoku Wielkim podczas XIII Międzypowiatowego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Weselnych.

07.06.2016

Eliminacje Wojewódzkie do 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

    29 maja 2016 roku Kapela Stacha z Dzwoli, zespoły Branwiacy i Roztoczanki oraz Alina Myszak z Kocudzy reprezentowali powiat janowski podczas Eliminacji Wojewódzkich do 50. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, które odbyły się w Muzeum Wsi Lubelskiej. Śpośród wielu wykonawców  jury nominowało do Festiwalu solistkę Alinę Myszak oraz zespół Roztoczanki.

01.06.2016

Relacja z IV Rajdu Rowerowego „Odjazdowy Bibliotekarz”

     Dnia 21 maja 2016 roku odbył się IV Rajd Rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. Uczestniczyło w nim 90 osób.

20.05.2016

Jarmark Janowski

     Ponad 150 wykonawców zgromadziło się w Janowskim Ośrodku Kultury 15 maja 2016 roku aby wziąć udział w Eliminacjach Regionalnych do 50 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz Ogólnopolskiego Konkursu Tańca Tradycyjnego.

13.05.2016

XV Wojewódzki Przegląd Muzykujących na Harmonijkach Ustnych

       Już po raz piętnasty odbyło się w dniu 8 maja 2016 roku spotkanie miłośników gry na harmonijkach ustnych w modliborskim Gminnym Ośrodku Kultury. Wśród 21 muzykujących nie tylko na harmonijce, ale też na grzebieniu, liściu i okarynie znaleźli się reprezentanci gminy Dzwola: Janina Oleszek,  Bronisław Rawski i Stanisław Rawski. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali nagrody i wyróżnienia.

10.05.2016

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Dzwolskiej

        Widząc potrzebę rozwoju i promocji regionu oraz działań na rzecz społeczności lokalnej w 2015 roku zostało zarejestrowane w KRS - Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Dzwolskiej z siedzibą w budynku OSP w Dzwoli, które skupia 20 osobową grupę.
Stowarzyszenie powstało, aby swoją działalnością ożywiać środowisko lokalne. Istotnym zadaniem Stowarzyszenia jest podtrzymywanie i promowanie tradycji lokalnej, regionalnej i kulturowej, rozwijaniem zainteresowań, współpracę z władzami lokalnymi i stowarzyszeniami o podobnym profilu działalności dla podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców oraz wytworzenia więzi społecznych dla realizacji wspólnych celów a także działań na rzecz integracji środowiska gminy i parafii.

25.03.2016

Ferie w Bibliotece w Kocudzy

      Wszystko co dobre szybko się kończy - a w szczególności ferie - czas odpoczynku od obowiązków szkolnych. Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom ferii zimowych z książką w Bibliotece nie brakowało.

23.03.2016

Ferie w Ośrodku Kultury w Kocudzy Drugiej

      Tegoroczne ferie zimowe wypadły w Wielkim Poście i trwały od 19 do 26 lutego br. Pomimo, iż nie było śniegu, a co za tym idzie i zabaw na śniegu to każde dziecko mogło skorzystać z bogatej oferty spędzania wolnego czasu w Ośrodku Kultury. Dzieci miały zagospodarowany czas od piątku 19. lutego do piątku 26. lutego, w godzinach od 12.00 do 16.00. Przez cały okres trwania zajęć sala ośrodka kultury wypełniona była dziećmi i młodzieżą z gminy Dzwola. (galeria dostępna po kliknięciu w płatek śniegu)

14.03.2016

Stabat Mater

        W niedzielę, 14 lutego 2016 roku w kościele p.w. św. Anny w Branwi już po raz czwarty odbył się Koncert Pieśni Wielkopostnych „Stabat Mater”. Przed Mszą św. zostały odśpiewane „Gorzkie Żale” pod przewodnictwem miejscowych zespołów ludowych - Branwiacy i Roztoczanki oraz wiernych zgromadzonych w świątyni. Punktualnie o godz. 11.00 rozpoczęła się Msza Święta, sprawowana przez ks. Bartosza Rachwała. W obsługę liturgii św. włączyły się wszystkie zespoły ludowe z terenu gminy Dzwola.

02.03.2016

Feryjny Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców pod patronatem LKS "Iskry" Krzemień

W dniu 23 lutego 2016 r. w Zespole Szkół w Krzemieniu odbył się turniej piłki nożnej dla chłopców w kategorii wiekowej Trampkarz Starszy. Do turnieju przystąpiło sześć drużyn w tym trzy z naszej gminy: Zespół Szkół w Kocudzy, Zespół Szkół w Dzwoli, Zespół Szkół w Krzemieniu, Zespół Szkół w Chrzanowie, Parafialny Klub Sportowy „Jadwiga” z Janowa Lubelskiego grupa starsza i grupa młodsza.

15.02.2016

XVIII Międzypowiatowy Przegląd Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek

W dniu 17 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Modliborzycach spotkali się artyści ludowi z trzech powiatów: janowskiego, sandomierskiego i kraśnickiego, aby zaprezentować zapomniane kolędy i pastorałki.

25.01.2016

IV Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

      Nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia bez śpiewania kolęd. Każdy z nas ma swoją ulubioną, tą, którą chciałby zaśpiewać szerszej publiczności. Okazją ku temu był organizowany już po raz czwarty Przegląd Kolęd i Pastorałek w niedzielne popołudnie 10 stycznia 2016 roku w Domu Ludowym w Kocudzy Drugiej.

15.01.2016

VI Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie

      W dniach 9 -10 stycznia w domu kultury LSM w Lublinie odbył się VI Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych. Zamiarem Organizatorów jest podtrzymywanie rodzimych tradycji i kultury niematerialnej oraz uwrażliwianie na piękno kolęd śpiewanych w domach i przez grupy kolędnicze.