2014 rok


22.12.2014

Pośnik kocudzki

Już niebawem Boże Narodzenie - czas spotkań w rodzinnym gronie, wspólnego kolędowania, a przede wszystkim dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń na nadchodzący Nowy Rok 2015. Taki też charakter miało 22 już spotkanie ludzi samotnych organizowane przez Wójta Gminy Dzwola, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Gminną Bibliotekę Publiczną i Ośrodek Kultury zwane ,,Pośnikiem Kocudzkim". Tradycyjnie fragment Ewangelii odczytał ks.proboszcz J.Kardaś, po czym uczestnicy spotkania podzielili  się opłatkiem i zasiedli do wigilijnego stołu. Inscenizację Jasełek przygotowaną pod kierunkiem pań M.Kędrak, S. Latos, A. Dudzic oraz pana A. Latosa, przedstawili uczniowie Zespołu Szkół w Krzemieniu. Kolędy śpiewane przez zespół Branwiacy i grane przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą, zachęciły wszystkich gości do oddania się tej niezwykłej atmosferze i przyłączenia się do wspólnego kolędowania. Życzenia wszelkiej pomyślności wszystkim uczestnikom "Pośnika kocudzkiego" złożył Wójt Gminy Dzwola Pan Stanisław Rożek.

Admin

15 grudnia 2014 r.
15 grudnia 2014 r.
19.12.2014

Certyfikat Produktu Lokalnego Ziemi Janowskiej

Uroczysta gala wręczenia Certyfikatów Produktów Lokalnych Ziemi Janowskiej miała miejsce 15 grudnia w Domu Nauczyciela w Janowie Lubelskim. Kapituła przyznała Certyfikaty w kategoriach:

05.12.2014

Projekt w ramach PROW

W dniu 3 grudnia w Lublinie została zawarta umowa pomiedzy GBPiOK a Samorządem Województwa Lubelskiego dotycząca przyznania pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013.

19.11.2014

Finał XV Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów

 Zakończył się "XV Przegląd...", który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród  seniorów. W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 885 artystów z województwa lubelskiego, którzy prezentowali różne formy twórczości: śpiew, kabaret, teatr, recytacja, gra na instrumentach.

20.11.2014

Spotkanie z tradycją - warsztaty z żywą muzyką, śpiewem i dawnymi zabawami

7 listopada 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół w Kocudzy uczestniczyli w spotkaniu z twórcami ludowymi, poświęconym poznawaniu regionalnych tradycji. Pan Zbigniew Butryn opowiedział młodzieży o instrumencie wywodzącym się z Kocudzy, który pochodzi z XIX wieku i został zrekonstruowany przez niego - mowa o ,,Suce Kocudzkiej". Wesoła muzyka w wykonaniu Kapeli Butrynów i pań z zespołu Jarzębina zagrzała wszystkich do tańca i nikomu już nie są obce starodawne zabawy oraz tańce ludowe.

18.11.2014

XV Przegląd Pieśni Patriotycznej i Religijnej

Liczna reprezentacja naszej gminy - zespoły: Branwiacy, Marianki, Sami Swoi, Roztoczanki, oraz solistki: J.Dyjach, J. Oleszek i A. Myszak, w dniu 6 listopada  wystąpili w Janowskim Ośrodku Kultury z repertuarem pieśni patriotycznych i religijnych. Wszyscy wykonawcy otrzymali nagrody i wyróżnienia przyznawane przez komisję konkursową, w składzie ks. Ł. Wojciechowski, M. Pianowska, J. Jargiło.

03.11.2014

Eliminacje Międzypowiatowe do "XV Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów"

22 października Osiedlowy Dom Kultury "OKRĄGLAK" w Zamościu gościł artystów  z powiatów: janowskiego, biłgorajskiego, zamojskiego, na eliminacjach międzypowiatowych do "XV Jesiennego Przeglądu..." Wyjazd dla cztredziestoosobowej grupy artystów z naszej gminy został zorganizowany przez GBPiOK. Program artystyczny zaprezentowali: solistki: A. Myszak, J. Oleszek i J. Dyjach; zespoły: Branwiacy, Sami Swoi, Marianki, Roztoczanki

22.10.2014

IV Przegląd Lokalnej Twórczości Ludowej

Miłośnicy folkloru i rękodzieła ludowego już po raz czwarty spotkali się 18 października w Lokalnym Centrum Kultury w Potoku Stanach. IV Przegląd... zgromadził artystów z powiatu janowskiego, kraśnickiego, lubelskiego i biłgorajskiego, którzy z zangażowaniem kultywują  tradycję wspólnego muzykowania. Wśród zespołów śpiewaczych wystąpił zespół Marianki z Kocudzy, do tańca przygrywała Kapela Stacha z Dzwoli. Twórcy rękodzieła ludowego zaprezentowali swoje wyroby na 13 stoiskach. W tym roku swoje prace przedstawiły panie z KGW Krzemień Pierwszy i z KGW Krzemień Drugi.

22.10.2014

Jubileusz Stanianek z Potoka Stany

W dniu 27 września w Lokalnym Centrum Kultury w Potoku Stanach, śpiewaczy zespół Stanianki obchodził  trzydziestolecie działalności artystycznej. Podziękowania za wieloletnią współpracę w imieniu Ośrodka Kultury złożyli przedstawiciele zespołów Roztoczanki, Branwiacy, Kapela Stacha z Dzwoli oraz dyrektor GBPiOK.

01.09.2014

Dożynki Powiatowe

Tegoroczne Dożynki Powiatowe zorganizowano w Modliborzycach. Przedstawiciele lokalnej władzy, księża, dziewięć grup wieńcowych oraz mieszkańcy powiatu janowskiego po uroczystej mszy św. przemaszerowali na miejsce uroczystości, gdzie zaprezentowane zostały wieńce i program artystyczny. Gminę Dzwola reprezentowali mieszkańcy Krzemienia Drugiego: starościna Beata Fiedorek, starosta Mariusz Abram, grupa śpiewaczek, grupa wieńcowa; na czele z Wójtem Markiem Piechem.

26.08.2014

Projekty w ramach PROW

W dniu 25 sierpnia w Lublinie zostały zawarte umowy pomiedzy GBPiOK a Samorządem Województwa Lubelskiego dotyczące przyznania pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013.

13.08.2014

Dzień Działacza Kultury

Powiatowy Dzień Działacza Kultury, który w tym roku odbył się17 lipca w Ośrodku Kultury w Kocudzy to tradycyjnie okazja do przyznania nagród, odznaczeń i dyplomów najbardziej zasłużonym na rzecz upowszechniania kultury. 

13.08.2014

Festyn Ludowy "Z Kolbergiem po Gminie"

Tegoroczny 23 Festyn ludowy organizowany na muszli koncertowej przy Ośrodku Kultury w Kocudzy przyjął szczególne znaczenie w związku z ogłoszonym Rokiem Oskara Kolberga - etnografa, folklorysty.

12.08.2014

48 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

Ponad ośmiuset artystów z 14 województw zjechało do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, w dniach 27 - 28 czerwca na Ogólnopolski Festiwal..., który corocznie przyciąga liczne tłumy nie tylko artystów ludowych, ale także miłośników twórczości ludowej, tradycyjnej  kuchni oraz dobrej zabawy w otoczeniu pięknego kazimierskiego rynku.

12.08.2014

XI Międzypowiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Weselnych

W dniach 21 - 22 czerwca miały miejsce obchody Dni Gminy Potok Wielki, których nieodłącznym elementem jest Międzypowiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Weselnych. Wśród dwunastu zespołów śpiewaczych, czterech solistów, jednego instrumentalisty i trzech kapel znaleźli się reprezentanci naszego regionu -  Roztoczanki,  Maryjenki, solistka Alina Myszak oraz Kapela Stacha z Dzwoli.

12.08.2014

Festiwal ,,Dziecko w Folklorze" - Baranów Sandomierski

Ponad 340 uczestników z różnych regionów Polski przybyło w dniach 21 - 22 czerwca do Baranowa Sandomierskiego aby wziąść udział w ogólnopolskim festiwalu 'Dziecko w Folklorze'. Wsród tak licznej grupy znaleźli się także przedstawiciele naszej gminy - zespół Wisienki z opiekunką Ireną Krawiec.

05.06.2014

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

1 czerwca zakończyły się eliminacje wojewódzkie do 48 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.  Jury, spośród wielu wykonawców wyłonionych podczas eliminacji powiatowych, wytypowało artystów ludowych, którzy będą reprezentować województwo lubelskie w Kazimierzu, w dniach 27 - 29 czerwca.  Wśród nominowanych znaleźli się:

03.06.2014

XVI Wojewódzki Przegląd Artystyczny Ruchu Seniorów "ARS 2014" w Puławach

Zespoły śpiewacze i soliści reprezentujący naszą gminę wystąpili w dniu 30 maja na Wojewódzkim Przeglądzie "ARS 2014", który odbył się w  Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika".

29.05.2014

Rajd "Odjazdowy Bibliotekarz"

Coroczny rajd miłosników czytania książek i jazdy na rowerze "Odjazdowy Bibliotekarz" odbył się w upalną sobotę, 24 maja.

26.05.2014

XIII Wojewódzki Przegląd Muzykujących na Harmonijkach Ustnych

Wielkie muzykowanie miało miejsce 18 maja  w Gminnym Ośrodku Kultury w Modliborzycach, w którym spotkali się miłośnicy gry na harmonijce ustnej i grzebieniu, aby zaprezentować swoje umiejętności na XIII Wojewódzkim Przeglądzie Muzykujących na Harmonijkach Ustnych. Repertuar był wyjątkowo zróżnicowany, podobnie jak występujący artyści - dzieci, młodzież, kobiety, mężczyźni w różnym wieku.

23.05.2014

39 Festiwal Folkloru w Janowie Lub.

18 maja 2014 r. podczas Festiwalu Folkloru organizowanego przez JOK odbyły się eliminacje  regionalne do 48. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Spośród ponad 100 wykonawców komisja konkursowa zakwalifikowała do eliminacji wojewódzkich następujących artystów reprezentujących naszą gminę:

28.04.2014

"Oto jest dzień, który dał nam Pan..."

Dzień 27 kwietnia 2014 roku -  niezwykły dla chrześcijan na całym świecie, przejdzie do historii, jako dzień wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II i Jana XXIII.

16.04.2014

Wyniki "Konkursu na Najładniejszą Palmę Wielkanocną"

 Zwyczaj robienia palm na Niedzielę Palmową upamiętniajacą wjazd Jezusa do Jerozolimy,  rozpowszechnił się w Polsce w średniowieczu.  Palmę wilkanocną robiono  najczęściej z gałęzi wierzby, bukszpanu, barwinka oraz kwiatów z bibuły i krepiny. Wierzono, że palma chroni ludzi i zwierzęta przed chorobami, dlatego nie można jej było palić przez cały rok.

26.03.2014

Stabat Mater w Krzemieniu

Wielkopostne śpiewy "Stabat Mater" rozbrzmiewały podczas mszy świętej 23 marca w kościele w Krzemieniu. Zespoły śpiewacze z naszej gminy wystąpiły z koncertem pieśni,m.in. "Jedynego Syna miała", "Dolo, moja dolo", "Stała Matka Boleściwa".

18.03.2014

Stabat Mater w Branwi

16 marca w kościele w Branwi odbył się koncert pieśni wielkopostnych "Stabat Mater" w wykonaniu zespołów śpiewaczych: Roztoczanki, Jarzębina, Sami Swoi, Stowarzyszenie KGW z Kocudzy, Branwiacy i Wisienki.

10.03.2014

Z wizytą w bibliotece

Gwarno i wesoło było 24 lutego w bibliotece w Dzwoli, za sprawą uczniów klas I i II z Zespołu Szkół w Dzwoli, którzy pod opieką wychowawczyń J. Nalewajko i M. Firosz przybyli  do nas z wizytą.

03.03.2014

Żywa muzyka - tańce, gry i zabawy w Branwi

Niezwykłe spotkanie z tradycją, w dniu 23 lutego, zorganizowali w swojej miejscowości członkowie zespołów Branwiacy i Roztoczanki. Dobra współpraca lokalnego środowiska zaowocowała tym, że impreza była bardzo udana. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władzy samorządowej,okoliczni mieszkańcy, miłośnicy muzyki ludowej. Do tańca przygrywały zaproszone kapele i orkiestra dęta z Dzwoli. Zarówno dorośli, jak i dzieci tańczyli w rytm polki, oberka, podróżniaka.

19.02.2014

Czytelnicy Roku 2013

W dniu 18 lutego 2014 r. został rozstrzygnięty konkurs "Czytelnik Roku 2013" organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Zwycięzca Mateusz Zygmunt - Przedszkolak z Oddziału Przedszkolnego w Kocudzy, wypożyczył 195 książek!

14.02.2014

IV Międzypowiatowy Przegląd Kolęd, Pastorałek i Widowisk Kolędniczych

O niesłabnącym zainteresowaniu "Przeglądem...", który odbył się 26 stycznia 2014 r. w GOK w Polichnie, świadczy liczba uczestników - ponad 130 wykonawców. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli naszej gminy. 

07.02.2014

Ferie w GBPiOK

Tegoroczne ferie zimowe zorganizowaliśmy w dniach od 20 do 24 stycznia. Brak prądu w Ośrodku Kultury spowodowany warunkami atmosferycznymi, nie zniechęcił dzieci i młodzieży do uczestnictwa w zaplanowanych zajęciach. Odbyły się  warsztaty muzyczne i  plastyczne. Dzieci wykonywały kartki walentynkowe i wyplatały serduszka z papieru. Wspólnie wyruszyliśmy na spacer, aby uwiecznić na fotografiach oblodzone drzewa i rośliny.

05.02.2014

Z kolędą w kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dzwoli

 W dniu 2 lutego, w którym kościół katolicki obchodzi Ofiarowanie Pańskie - święto Matki Bożej Gromnicznej, w kościele w Dzwoli rozbrzmiewały kolędy wygrywane przez orkiestrę dętą. Uroczystość była jednocześnie zakończeniem tegorocznego kolędowania młodych muzyków w kościołach na terenie gminy Dzwola.

27.01.2014

XVI Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastarałek "Hej kolęda, kolęda..."

Trzecie  miejsce wyśpiewał dziecięcy zespół Wisienki na przeglądzie kolęd zorganizowanym 23 stycznia w JOK.  Ze względu na bardzo dużą ilość chętnych do wzięcia udziału w konkursie, wykonawcy prezentowali tylko jeden utwór. Dziewczynki i jeden chłopiec - członkowie Wisienek - wykonali kolędę "Maleńki Jezu".

22.01.2014

XVI Międzypowiatowy Przegląd Tradycyjnych Kolęd i Pastarałek

 Około stu wykonawców reprezentujących ośrodki kultury z powiatów: janowskiego, kraśnickiego, tarnobrzeskiego i sandomierskiego, zgromadziło się w sali widowiskowej GOK w Modliborzycach, aby wspólnie pokolędować. Naszą gminę reprezentowali: zespół ze Stowarzyszenia KGW w Kocudzy Drugiej, zespół "Sami Swoi" ze Stowarzyszenia Klub Seniora w Kocudzy oraz solistka Janina Oleszek z Kocudzy.

21.01.2014

Koncert kolęd w kościele p.w. św. M.M. Kolbego w Krzemieniu

Wizytę Młodzieżowej Orkiestry Dętej w kościele w Krzemieniu, w dniu 19 stycznia, zgromadzeni na mszy św.  parafianie zapamiętają zapewne długo. W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w kościele nie było energii, więc oprawę muzyczną mszy zapewniła orkiestra. Liczna grupa parafian pozostała po mszy w kościele, aby posłuchać koncertu kolęd w wykonaniu muzyków.

15.01.2014

II Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

W niedzielne popołudnie 12 stycznia o godz. 1400 w Domu Ludowym w Kocudzy Drugiej odbył się  II Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek zorganizowany przez GBPiOK.

13.01.2014

Koncert kolęd w kościele p.w. św. Józefa Robotnika w Kocudzy

Kontynuując tradycję kolędowania w kościołach parafialnych zapoczątkowaną w ubiegłym roku, w dniu 12 stycznia Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Olek Orkiestra wystąpiły z koncertem kolęd. Tak liczna grupa muzyków gościła w kocudzkim kościele po raz pierwszy. Ksiądz proboszcz Jan Kardaś poświęcił 21 nowych instrumentów zakupionych w ramach projektu "Jest jakaś siła w orkiestrach dętych" realizowanego przez GBPiOK.