2019 rok


Protokół Konkursu na najładniejszą palmę wielkanocną z dnia 17.04.2019 r.

Celem konkursu było popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową, a także pogłębianie wiedzy na temat symboliki oraz znaczenia palm w obrzędowości ludowej.
Konkurs adresowany był do mieszkańców Gminy Dzwola i składał się na poszczególne kategorie wiekowe:
1. Dzieci
2. Młodzież
3. Dorośli
Do konkursu zgłoszono łącznie 10 prac, z czego 4 prace w kategorii wiekowej: ,,Dzieci” oraz 6 prac w kategorii wiekowej: ,,Dorośli”.
W dniu 17 kwietnia 2018 roku w Ośrodku Kultury w Kocudzy odbyło się posiedzenie komisji konkursowej, podczas którego wytypowano pierwsze 3 miejsca w każdej z poszczególnych kategorii.
Komisja konkursowa, w składzie: Irena Krwaiec (Przewodnicząca komisji), Paweł Blacha (Członek komisji), Sławomir Kaproń (Członek Komisji), postanowiła nagrodzić laureatów konkursu na podstawie:
• doboru odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych
• estetyki wykonania,
• pomysłowości oraz inwencji twórczej
                                                                                Wyniki Konkursu
KATEGORIA I: Dzieci
I miejsce: Natalia Siwa
II miejsce: Mateusz Zygmunt
III miejsce ex-aequo: Justyna Rawska i Alicja Mróz
KATEGORIA II: Dorośli
I miejsce: KGW Kocudza Druga
II miejsce: KGW Dzwola
III miejsce: KGW Kocudza Trzecia
Zgodnie z postanowieniami regulaminu prace konkursowe zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora: www.gbpiokdzwola.pl oraz profilu Fb. Miejscem wystawy prac konkursowych będzie świetlica GBPiOK (odbiór prac we własnym zakresie).
Gratulujemy zwycięzcom konkursu i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i chęci do zaprezentowania swoich umiejętności plastycznych. Mamy nadzieje, że konkurs wpłynie pozytywnie na chęci oraz rozbudzenie wewnętrznej motywacji do dalszego rozwoju plastycznego, a także do chętnego udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez naszą placówkę kulturalną.
Dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów!

15.04. 2019 r.
15.04. 2019 r.

,,Wisienki" w Ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym
W poniedziałek 15 kwietnia odbyliśmy razem z Wisienkami wizytę w Ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym w Janowie Lubelskim. Wisienki przygotowały na tą okazję specjalny program muzyczny, w którym zachęcały swoich rówieśników z kliniki do wspólnej zabawy. Podczas zajęć muzycznych na twarzach chorych dzieci pojawiały się uśmiech i radość, co było dla nas niezwykle satysfakcjonujące. Cieszymy się, że mogliśmy choć w małym stopniu, ale jednak przyczynić się do pobudzenia entuzjazmu wśród niepełnosprawnych dzieci. Wizyta w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym była dla nas z pewnością potrzebnym doświadczeniem, ale i również niezwykłym przeżyciem. Jesteśmy dumni z naszych ,,Wisienek", a że pod przewodnictwem p. Ireny Krawiec podejmują tego typu działania na rzecz niesienia pomocy i dobra innym.

,,Źródło" nr 14
,,Źródło" nr 14

Kwartalnik Gminnej Gazety ,,Źródło" nr. 14 rozdysponowano na terenie Gminy Dzwola w dniu 11.04.2019 r.

Wydawca: Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury, adres: Kocudza Druga 59, 23-304 Dzwola

Zespół Redakcyjny: I. Krawiec, K. Strykowska, S. Kaproń

Okładka: S. Kaproń

Korekta: K. Strykowska

Skład: M. Garbacz

Nakład: 1 000 egz.

Druk: Łódź Polska Press

21.03.2019 r.
21.03.2019 r.

Powitanie wiosny
Z okazji pierwszego dnia wiosny nowo powstałe Koło Gospodyń Wiejskich w Kocudzy Trzeciej zorganizowało w dniu 21 marca 2019 r. spotkanie integracyjne z uczniami klasy IV b. szkoły podstawowej w Kocudzy wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Zaręba.
Na wstępie odbyło się powitanie dzieci przez przewodniczącą koła – p. Annę Świś. Następnie przeprowadzona została rozmowa o zwyczajach związanych z powitaniem wiosny, m.in. o topieniu Marzanny.
Wiosna przynosi nadzieję na nowe życie. Wspólnie doszliśmy do wniosku, iż za jednym zamachem można wygonić nie tylko zimę, ale i złe oceny szkolne, mówiąc:
"Najlepiej gdy jedynki z korzeniami wyrwiemy. Do wody wrzucimy i wszystkie szkolne chwasty w rzece utopimy."
Pracowaliśmy również wspólnie z dziećmi nad wierszem Jana Brzechwy pt. "Wiosna". Było czytanie i uzupełnianie słowami odpowiednich wersów wiersza. Naśladowaliśmy też odgłosy budzącej się do życia natury. Układaliśmy także przysłowia o wiośnie i odgadywaliśmy różne zagadki.
Bardzo się cieszymy, że do współpracy włączyli się pracownicy GBPiOK - Pani Irena Krawiec i Pan Sławomir Kaproń, którzy prowadzili zajęcia muzyczne. Pani Irena uczyła różnych piosenek, do których następnie utworzono mini teatrzyk. Dzieci wcieliły się w zajączki. Był też chórek dziewczynek i chłopców. Potem Pani Irena pokazała książkę z jej dzieciństwa i przeczytała ulubioną bajkę "O kotku i kogutku". Wszyscy świetnie się bawili. Po tych zajęciach przystąpiliśmy do robienia kwiatów z bibuły i krepiny.
Podczas zajęć przewidziany był poczęstunek dla dzieci przygotowany przez Organizatorów.
Spotkanie zorganizowane zostało dzięki pomocy finansowej budżetu państwa, którą otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Kocudzy Trzeciej.

Tekst: A. Świś

 

15.03.2019 r.
15.03.2019 r.

Pokaz tresury psa
W piątek, 15 marca br. odbyły się specjalne zajęcia dla Wisienek podczas, których prezentowany był pokaz tresury psa. Widowisko zainicjowane przez p. Irenę Krawiec miało na celu w głównej mierze uświadomienie dzieciom tego, jak wielka odpowiedzialność spoczywa w rękach właściciela, bądź też hodowcy żywych zwierząt domowych. Głównym bohaterem spotkania był śliczny piesek ,,Kuki”, który zaprezentował w mistrzowskim i spektakularnym stylu swoje umiejętności zarówno fizyczne, jak również instynktowne. Widowisko, które zapewnił nam ,,Kuki” obfitujące było mnóstwem dobrej zabawy i humoru, ale także nauki o tym, jak należycie obchodzić się ze zwierzęciem. Z pewnością dzień ten na długo pozostanie w pamięci naszych młodych wokalistek, które to - mamy nadzieje - oprócz dobrej zabawy wyciągną z tego spotkania równie wiele dobrej nauki. Serdecznie dziękujemy Wisienkom za udział w zajęciach, jak również za ciągłą aktywność w obrębie kultywowania naszej tradycyjnej muzyki folklorystycznej.

18-22 luty 2019 r.
18-22 luty 2019 r.

Ferie Zimowe w GBPiOK

Ferie to z pewnością znakomita okazja do odpoczynku i wytchnienia od nauki i zajęć szkolnych. Jest to czas wspólnej zabawy, w którym dzieci nabierają energii, entuzjazmu, a także zapału do dalszej edukacji. Zaplanowany przez placówkę GBPiOK okres ferii zimowych trwał od 18 do 22 lutego. Interesantów nie brakowało, każdego dnia odwiedzała nas spora gromadka chętnych do zabawy dzieciaków. Nasi milusińscy podopieczni – trzeba przyznać - dali niezły wycisk pracownikom Gok-u, którzy bez wytchnienia i w pocie czoła organizowali przeróżne gry i zabawy ku zadowoleniu i uciesze nieposkromionych małych ,,brzdąców”. Nie mniej jednak każdy wspólnie spędzony dzień napełniał nas pozytywną dawką energii, dzięki której kolejny stawał się jeszcze bardziej wesoły.
W pierwszym dniu organizowaliśmy różne zajęcia integracyjne, dzięki którym dzieci mogły się lepiej poznać - były to m.in. zajęcia plastyczne, które wpływały na pobudzenie wyobraźni oraz zajęcia ruchowe wpływające na rozwój sprawność fizycznej i orientacyjnej.
Kolejny dzień to już w zasadzie nieprzerwany ciąg atrakcji, z których główną stanowił występ grupy teatralnej ,,Tradycja” z Janowa Lubelskiego, prezentujący spektakl pt. ,,Wrózki”. Kolejnym punktem harmonogramu dnia był zespół Jarzębina i jego zagadki dotyczące znaczenia słówek na podstawie wcześniej oglądanego filmu o ,,Gwarze Kocudzkiej”. Odbył się także pokaz instrumentów muzycznych prezentowanych przez Sławomira Kapronia i Antoniego Gilasa.
Następny dzień rozpoczęliśmy pieczeniem kiełbasek przy ognisku, po czym odbyła się także gra na boisku oraz inne zabawy ruchowe w świetlicy GBPiOK.
W dzień czwarty odbyło się spotkanie z tajemniczym podróżnikiem, którym okazał się Paweł Blacha – pracownik biblioteki w Krzemieniu. Opowiedział on o swojej niedawno odbytej wycieczce do Norwegii i zwiedzonych tam miejscach. M.in. o wykutym w lodzie gmachu z wnętrzem obfitującym w piękne lodowe rzeźby, o zorzach polarnych, a także o reniferach które mieliśmy okazję oglądać podczas prezentowanej fotorelacji. Odbył się także konkurs na pejzaż z bibuły, w którym dzieci ochoczo wzięły udział, a także małe rozgrywki w ping-ponga, w których przewidziana była nagroda dla zwycięzcy.
Na zakończenie ferii (5 dzień) zorganizowaliśmy bal przebierańców, w którym dzieci mogły zaprezentować swoje przepiękne karnawałowe stroje. Każdy mógł też zaśpiewać w formie karaoke swój ulubiony utwór muzyczny. Zwieńczeniem dnia było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego i wręczenie nagród. Poza laureatami konkursu każdy z uczestników ferii otrzymał drobny upominek. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za odwiedziny i wspólną zabawę!

11-15 luty 2019 r.
11-15 luty 2019 r.

Ferie zimowe w Bibliotece
W dniach 11-15 luty w filii biblioteki w Kocudzy Trzeciej odbywały się zajęcia zorganizowane w ramach „Ferie w bibliotece”. Wspólne spotkania podczas organizowanych zajęć pozwoliły na ciekawe spędzenie czasu w okresie wolnym od nauki szkolnej. Ferie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzieci uczestniczyły w integracyjnych zabawach literackich, muzycznych, ruchowych wykazując się przy tym pomysłowością, kreatywnością oraz poczuciem humoru. Wykonywały także prace plastyczne na podstawie fragmentów wierszy Jana Brzechwy. Nie zabrakło również zagadek, quizów, rebusów i gier rozwijających umiejętności logicznego myślenia, które dzieci chętnie rozwiązywały. Były także krzyżówki, łamigłówki, kolorowanki, gry planszowe i puzzle oraz konkursy ruchowe .
Do organizacji ferii włączyły się panie z Klubu Seniora, które w przeciągu dwóch dni (środa i piątek) prowadziły zajęcia dla dzieci. Podczas pierwszego spotkania panie opowiedziały jak dawniej wyglądało wesele na wsi. Jedna z pań przyniosła nawet swoją suknię ślubną, którą wszyscy mogli zobaczyć. Dzieci mogły pooglądać również przyniesione stare zdjęcia weselne. Na koniec panie uczyły weselnych przyśpiewek i piosenek ludowych. Drugiego dnia członkinie Klubu Seniora uczyły, jak można zrobić samemu piękne kwiaty z bibuły.
Codziennie na uczestników zajęć czekał poczęstunek i herbatka. Każdego dnia dzieci przychodziły na zajęcia z uśmiechem na twarzy, co było najlepszym dowodem uznania i wdzięczności.
Dziękuję dzieciom za wspólnie spędzony czas i miłą zabawę, paniom z Klubu Seniora za bezinteresowne zaangażowanie w organizację ferii, rodzicom za pomoc w przygotowaniu poczęstunku i herbaty, a także pani Dyrektor GBPiOK za wsparcie finansowe.
Kolejne ferie w bibliotece już za nami, i choć dobiegły końca, biblioteka - oferując dobrą książkę - serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do odwiedzin.
Tekst/Foto: J. Dycha

Ping-Pong

Zajęcia ping-pong w świetlicy GBPiOK ruszają od 12 stycznia 2019 r. Zapraszamy wszystkich chętnych do gry w każdy wtorek w godzinach 16:00 - 19:00 (Dostępny jeden stół do gry).

23 stycznia 2019 r.
23 stycznia 2019 r.

Dzień Babci i Dziadka
23 stycznia br. obchodziliśmy w placówce GBPiOK Dzień Babci i Dziadka. P. Irena Krawiec razem z Wisienkami przygotowała na tą okazję program muzyczny, w którym dziewczynki zaprezentowały swoje wokalne umiejętności odśpiewując kilka pieśni specjalnie dla zgromadzonych babć i dziadków. Wystąpili także gościnnie muzycy, którzy przyjechali do nas z Warmii i Mazur. Zaprzyjaźnieni z zespołem Jarzębina instrumentaliści odegrali specjalnie dla przybyłych gości koncert muzyki ludowej na żywo prezentując przy tym charakterystyczne brzmienie instrumentów smyczkowych. Były też rózne zabawy z dawnych lat zainicjowane przez p. Irenę, w których wszyscy ochoczo wzięli udział. Dziękujemy muzykom za odwiedziny, a także wszystkim uczestnikom organizowanego przez nas wydarzenia za przybycie.

20 stycznia 2019 r.
20 stycznia 2019 r.

XXI Międzypowiatowy Przegląd Tradycyjnych Kolęd i Pastorałek w Modliborzycach
Zespół ludowy ,,Jarzębina" z Kocudzy zajął I miejsce podczas Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Modliborzycach, który odbył się w Niedzielę 20 stycznia 2019 roku. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! Wystapiły także rezprezentujące naszą placówkę kulturalną zespoły śpiewacze: ,,Branwiacy" z Branwi, którzy zajęli III miejsce oraz ,,Marianki" działające przy KGW w Kocudzy Drugiej, którym również dziękujemy za aktywność w obrębie muzyki folklorystycznej.

19 stycznia 2019 r.
19 stycznia 2019 r.

IX Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie
IX Ogólnopolski Przegląd Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie odbył się 19 stycznia 2019 roku. Naszą placówkę kulturalną reprezentowały nastepujące zespoły: Marianki, Roztoczanki, Kocudzanki, Borowiacy oraz zespół Jarzębina, któremu udalo się zająć II miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!

13 stycznia 2019 r.
13 stycznia 2019 r.

Protokół z posiedzenia Komisji VII Gminnego Przeglądu Kolęd

i Pastorałek, 13 stycznia 2019 r. w Kocudzy Drugiej

Celem przewodnim przeglądu było rozbudzenie chęci wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, kultywowanie zwyczajów bożonarodzeniowych, integracja wielopokoleniowa, wspieranie i promowanie uzdolnionych osób oraz umożliwienie prezentacji ich umiejętności lokalnej społeczności.
Do przeglądu zgłoszono łącznie 27 pozycji wykonawczych – w tym:
• 17 pozycji w kategorii dziecięcej – (9 solistek, 5 duetów, 2 trio, 1 zespół)
• 3 pozycje w kategorii młodzieżowej – (3 solistki),
• 7 pozycji w kategorii obejmującej wiek dorosły – (6 zespołów śpiewaczych, 1 instrumentalista).
Komisja w składzie:
mgr Kamila Strykowska (Dyrektor GBPiOK – Przewodnicząca Komisji)
Piotr Rząd (muzyk, członek Komisji)
mgr Paweł Blacha (pracownik GBPiOK – członek komisji)
dokonała oceny uczestników biorąc pod uwagę: czystość i wyrazistość śpiewu, stopień trudności wykonywanego utworu, rodzaj akompaniamentu, a także ogólny wyraz artystyczny. Komisja konkursowa po wysłuchaniu i wnikliwej ocenie wszystkich uczestników przeglądu postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
W Kategorii I: Dzieci
I miejsce: Duet – Aleksandra Dyjach, Agnieszka Góra
II miejsce: Trio – Julia Papierz, Anna Długosz, Martyna Wnuk
III miejsce: Aleksandra Białek

W Kategorii II: Młodzież
I miejsce: Trio - Klaudia Prejs, Julia Jargiło, Izabela Białek
II miejsce: Izabela Białek.
III miejsce: Natalia Kaproń
W Kategorii III: Dorośli - wyróżnienie dla wszystkich zespołów oraz instrumentalisty Stanisława Rawskiego.
Specjalną nagrodę ufundowaną przez Roztoczańskie Stowarzyszenie Miłośników Folkloru z Kocudzy otrzymał zespół dziecięcy „Wisienki” za kultywowanie wielopokoleniowych tradycji ludowych, za wyśpiewanie kolęd w gwarze ,,kocudzkiej”, natomiast pozostali uczestnicy Przeglądu dostali drobne upominki ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i Ośrodek Kultury.
Organizatorem tegorocznego VII Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek byli:
Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury oraz Roztoczańskie Stowarzyszenie Miłośników Folkloru z Kocudzy Trzeciej.